1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yunanistan'dan şok haber: 8 darbeci askerin iade talebi reddedildi.
Yunanistan'dan şok haber: 8 darbeci askerin iade talebi reddedildi.

Yunanistan'dan şok haber: 8 darbeci askerin iade talebi reddedildi.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi'nin saatler önce aldığı karara göre Yunanistan'a sığınan darbeci askerler iade edilemeyecek!

A+A-

 Kamuoyu, Yunanistan'dan gelen habere kilitlenmiş durumda. Türkiye'nin uzun zamandır iade edilmesini beklediği 8 darbeciyle ilgili ilginç bir karar alındı. Yunanistan Yüksek Mahkemesi darbeci askerlerin iade edilmemesine ilişkin kararını saatler önce açıkladı.

 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece darbenin başarısız olacağını anlayarak Yunanistan'a sığınan darbeci askerlerle ilgili şok gelişme! Uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olan darbeci askerlerin Türkiye'ye iade edilmemesine ilişkin karar bugün açıklandı! İki başçavuş, dört yüzbaşı ve iki binbaşıdan oluşan ve darbe gecesi helikopterle Yunanistan'a sığınan darbeci askerler, gruplar şeklinde mahkeme salonuna çağırıldı. Darbeci askerlerin başvurusu üzerine Türkiye'ye iade edilmeyeceklerine ilişkin karar açıklandı. Davanın yüksek mahkemede görülmesinin öncesinde 3 ayrı duruşma gerçekleşmiş ve Türkiye'nin talebi üzerine 3 askerin iade edilmesi ve 5 askerin iade talebinin reddedilmesine karar verilmişti. 

 Dışişleri Bakanlığı'ndan Karara İlişkin Sert Açıklama

disisleri-bakanligi-logo-001.jpg

  Yunanistan Yüksek Mahkemesi tarafından verilen kararın açıklanmasının hemen ardından Dışişleri Bakanlığı sert bir açıklama yaptı. 248 vatandaşı şehit eden, Türkiye demokrasisini hedef alan ve Cumhurbaşkanı'nın hayatına kast eden darbeci askerlerin Türkiye'ye iade edilmemesini protesto ettiğini beyan eden Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan tarafından alınan kararın Uluslararası Hukuk ilke ve normlarını ihlal ettiğini belirtti. Ayrıca yine alınan bu kararın suçluların cezasız kalması anlamına geldiğine ve mağdurlar açısından da hak ihlali doğurduğuna değinildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde:

  "Demokratik anayasal düzenimize karşı 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimine katılan sekiz darbeci hakkındaki iade talebimiz Yunan yargısı tarafından reddedilmiştir. Türkiye'de demokratik düzeni hedef alan, güvenlik güçlerimizden ve sivillerden 248 vatandaşımızı şehit eden, 2193 vatandaşımızı da yaralayan bir darbe girişiminde aktif rol alan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın hayatına kasteden bu şahısların bağımsız Türk yargısı önüne çıkmasına engel olan bu kararı protesto ediyoruz. Bugüne kadar, DHKP/C ve PKK başta olmak üzere Türkiye'yi hedef alan terör örgütleri mensuplarının adalet önünde hesap vermesine engel olan Yunan makamlarının bu kararıyla, müttefik ve komşu bir ülke olarak Yunanistan'ın terörle ve suçla mücadelede asgari gerekleri yerine getirmekten kaçındığı bir kez daha görülmüştür. Yunan yargısının bu tavrı, uluslararası hukuk normlarına ve ilkelerine aykırı şekilde suçluların cezasız kalmasına ve mağdurların da haklarının ihlaline yol açmaktadır. Geçmişinde darbeler yaşamış bir ülke olarak Yunanistan maalesef bu kararla darbecileri koruyan, kollayan bir ülke konumuna düşmüştür. Yunan yargısının bu kararına karşı tüm hukuk yolları kullanılarak, suçluların iadesine ve yargılanmasına yönelik girişimlerimiz devam edecektir. Siyasi saiklerle alındığı düşünülen bu kararın ikili ilişkilerimiz, terörle mücadele alanında işbirliğimiz ve diğer ikili/bölgesel konulardaki müşterek çalışmalarımız üzerindeki etkileri de kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler