1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Levent Gök: ''Suç Duyurusunda Bulunacağız''
Levent Gök: ''Suç Duyurusunda Bulunacağız''

Levent Gök: ''Suç Duyurusunda Bulunacağız''

Meclis Genel Kurulunda AKP vekillerin mükerrer oy kullandığı iddia eden Levent Gök, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

A+A-

 TBMM Genel Kurulunun 65'inci birleşiminde yaşanan gerilimin ardından CHP Grup Başkanvekili Levent Gök çarpıcı açıklamalarda bulundu. Elektronik sistem ve pusula üzerinden mükerrer oy kullanan 5 AK Partili milletvekili hakkında suç duyurusu yapacaklarını söyledi. 

 TBMM'de yaşanan gerilimli süreç devam ediyor. CHP'nin öne çıkan isimlerinden CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulunun 65'inci birleşiminde yaşananlara dair açıklama yaptı. 22 Ocak günü yapılan birleşimde gerçekleştirilen yoklamada normalde toplantı yeter sayısının olmadığını ancak buna rağmen Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın yapılan itirazları dikkate almayarak Meclis'i kapattını açıkladı. Sisteme 157 milletvekili giriş yapmasına rağmen ayrıca 9 AK Parti milletvekilinin yazılı pusula gönderdiğini ve bu vekillerden 5'inin aynı zamanda elektronik sistemi üzerinden oy kullandığını söyledi. Bu durum, 5 AK Parti'li vekilin mükerrer oy kullandığına dair ciddi bir iddia olarak dikkat çekiyor.

 TBMM toplantı yeter sayısı 184 olmasına rağmen ilk yoklama sonucunda yalnızca 181 milletvekilinin birleşimde olduğunu söyleyen Levent Gök, bu durumda ikinci yoklama yapılması gerektiğini ancak yapılmayıp Meclis'in tatil edildiğini dile getirdi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

"TBMM gibi herkesin gözünün, kulağının üzerinde olduğu bir kurumda mükerrer oy kullanılmasını meşrulaştıran anlayışı AKP'li üyeler, çoğunluk oylarıya topluma ve Meclise kabul ettirme anlayışındalar. Başkanlık Divanı'nın aldığı karar da sakattır. Meclisin toplantıya çağrılması gerekirken bundan kaçınarak, CHP'nin talebini reddeden anlayış, gazi Meclisin tüm itibarını yerle bir etti. Normal seçimlerde, genel, yerel seçimlerde herhangi bir yurttaşın mükerrer oy kullanması 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını gerektirir. Böyle tablo içinde, mükerrer oy kullanarak, sonucu etkileyen milletvekillerinin durumu vehamet arz ediyor. Gazi Meclisin, böylesine itibarını zedeleyen, yerle bir eden anlayışa AKP'li milletvekilleri ne yazık ki sıklıkla başvuruyor. Yok saymak, görmezden gelmek kimsenin haddi değildir. İktidar partisinin bu tutumunu halkımıza şikayet ediyoruz. Referandumda veya seçimlerde, Mecliste bunu yapan milletvekilleri bulunduğu dikkate alınarak, sandıklarda neler yapabileceğini kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Anayasa Mahkemesinin 2007'den beri eylemli içtüzük ihlalini denetlemediğini öngörerek, CHP olarak mükerrer oy kullanan milletvekilleri halkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Yurttaşlarımız mükerrer oy kullandığında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis aldığından, kıyas yoluyla, önemli bir oylamada mükerrer oy kullanarak, oylamanın sonucunu etkileyen milletvekilleriyle ilgili suç duyurusunda bulunacağız."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.