1. HABERLER

  2. KÜLTÜR VE YAŞAM

  3. Pomem 2018 Önlisans mezunları için kayıtlar başladı mı ?
Pomem 2018 Önlisans mezunları için kayıtlar başladı mı ?

Pomem 2018 Önlisans mezunları için kayıtlar başladı mı ?

Polis alımları ile alakalı Resmi Gazete’de söyleme yapıldı ve önlisans mezunlarına müjde verildi. Buna göre, daha evvelden yalnızca lisans mezunları ile bunlara denkliği Yükseköğretim Heyeti tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim müesseseler

A+A-

POMEM 2 senelik önlisans alımı ve 2018 POMEM polis alımları inceleniyor. Yurttaşlar polis alımları ile alakalı yapılan söylemeleri yakından takip ediyorlar. POMEM müracaat koşulları nelerdir? Polis alımları ile alakalı Resmi Gazete’de söyleme yapıldı ve önlisans mezunlarına müjde verildi. Buna göre, daha evvelden yalnızca lisans mezunları ile bunlara denkliği Yükseköğretim Heyeti tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim müesseselerinden mezun olanların müracaat edebildiği POMEM'lere artık önlisans mezunları da başvuruda bulunabilecek. POMEM'lere alınacak olan önlisans mezunlarının sayısı, toplam kontenjanın yüzde 20'sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenecek. Mülakat sınav komisyonu, Bakanlık onayı ile müracaat kabul komisyonu Başkanlıkta Başkanın, polis eğitim kurumlarında kurum müdürünün onayı ile belirlenecek. Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak tarafından yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 56 bin 500 kişinin mezun olduğu ve 2018 yılı sonuna kadar toplam mezun sayısının 85 bine çıkarılacağını belirtti. Yani 29 bin kişilik polis öğrencisi daha mezun olacak. Geçtiğimiz dönem POMEM'e 13 bin polis alımı gerçekleştirildi. Bunu da çıkartırsak 16 bin kişilik sayı kaldı. Detaylar haberimiz içerisinde sizlerle.

 

POMEM BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYIN

POMEM İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

En az lise mezunu bireylerin girilebileceği, KPSS koşulu aranmayan Polis Özel Hareket alımları içinde POMEM mekteplerinin bulunduğu yerde eğitim verilmektedir. PÖH’ler için alımlarda müzakere devam ettiği düşünülecek olursak, POMEM mekteplerinin için ya bayağı Polisler seçim edilecek ya da PÖH’ler seçim edilecektir. Mezun tarihine göre de tekerrür tasarılama yapılması beklenmektedir. Daha evvel PÖH’lere tercihler ya POMEM veya PMYO talebeleri arasından yapılmaktaydı. Son çıkan kararname ile Lise mezunları arasında da müracaatlar kabul edildiği için 2018 – Polislik Müracaatları ve Alımları mezun olacak polis adaylarına göre belirlik kazanacaktır..PMYO başvuruları için 2018 yılında da 1 Ekim tarihi baz alınabilir. Akademi, sınav süreci uzadığı için dilerse bu tarihi ileri bir zaman atabilecektir. 2018 PMYO için aşağıdaki yaş şartının aranması yüksek olasılıktır:

-31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile

-01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar.

 

2018 YILINDA NE KADAR POLİS ALINACAK

Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak tarafından yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 56 bin 500 kişinin mezun olduğu ve 2018 yılı sonuna kadar toplam mezun sayısının 85 bine çıkarılacağını belirtti. Yani 29 bin kişilik polis öğrencisi daha mezun olacak. Geçtiğimiz dönem POMEM'e 13 bin polis alımı gerçekleştirildi. Bunu da çıkartırsak 16 bin kişilik sayı kaldı.

Buna göre tüm detaylar hesaplandığında 2018 yılında 16 bin polis alımı yapılacağı görülmektedir. Tabi yeni mezun sayısında değişikliklerin olması durumunda 16 bin kişilik polis alımında da farklılıklar olabilir. Ayrıca 2018 yılında PÖH için alımların yapılması ve en az 6 - 10 bin kişilik kadronun ayrılacağı ön görülmektedir.

POMEM ÖNLİSANS AÇIKLAMASI

"Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile "Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, daha önceden sadece lisans mezunları ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların müracaat edebildiği POMEM'lere artık önlisans mezunları da başvuruda bulunabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.