1. HABERLER

  2. KÜLTÜR VE YAŞAM

  3. Süleyman Gündüz’ün “Afrika’da Alın Teri” adlı sergisi
Süleyman Gündüz’ün “Afrika’da Alın Teri” adlı sergisi

Süleyman Gündüz’ün “Afrika’da Alın Teri” adlı sergisi

1984 senesinden bu yana ulusal ve uluslararası düzeyde dünyanın birçok ülkesinde sergiler açan Süleyman Gündüz, Afrika’daki yaşamı, gelir eşitsizliğini, yoksulluğu veUnutulmuşluğu tema alan “Afrika’da Alın Teri” adlı sergisi sanatseverler ile buluşuyor.

A+A-

Fotoğraf sanatçısı olan Süleyman Gündüz’ün “Afrika’da Alın Teri” adlı sergisi Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 2016 sezonunu kapatacak. Filistin’den Lübnan’a Afganistan’dan İsrail’e kadar dünyanın birçok yerinde çektiği fotoğraflar ile ülke sorunlarını dile getirmeye çalışan sanatçı Süleyman Gündüz, bu kez Afrika’daki hayatı göz önüne aldı ve zorlu hayatını sergileyecek.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde 14 Aralık Çarşamba günü 19.30’da gerçekleşecek sergi 13 Ocak Cuma gününe kadar sanatseverler ile buluşmaya devam edecek. Sergi açılışına katılan davetliler, Bozlak sanatçı olan İsmail Altunsaray’ın vereceği konser ile güzel dakikalar geçirecek.

ARA GÜLER: "KARA KITANIN SENFONİSİ"

Ünlü fotoğraf sanatçısı Süleyman Gündüz ile ilgili açıklamalarda bulunan meslektaşı Ara Güler, "Fotoğrafın gücü nedir? Realiteyi göstermektir. Hakikati göstermektir. Biz fotoğrafçılar, şairler veya hikayeciler gibiyiz. Objektifimizle şiir veya hikaye yazarız, ayrıca tarihçiyiz ve hayata kayıt düşeriz. Süleyman Gündüz de onu yapıyor" dedi.

Sanatçı Süleyman Gündüz’ün "Afrika’da Alın Teri" sergisini, "Kara Kıta’nın Senfonisi" olarak değerlendiren Ara Güler, "İnsanın yeryüzü serüveni Afrika’da başlamıştır. Ve eminim ki Afrika, insanlığın kurtuluş kıtası olacak. İnsanoğlu başa dönecek. Bundandır makalenin başına Kara Kıta’nın Senfonisi adını koymak gerekir. Çünkü medeniyetsiz zannettiğimiz insanların neler becerdiklerini, nelere hakim olduklarını Süleyman Gündüz fotoğraflarıyla anlatıyor bize" ifadelerini kaydetti.

Fotoğraf editörlüğünü Abdüsselam Ferşatoğlu ve fine-art baskıları Fotoğrafika’ın yaptığı "Afrika’da Alınteri" fotoğraf sergisinde yer alan ve alamayanlar için Süleyman Gündüz’ün "Afrika’da Alın Teri" başlığı altındaki çalışmalarının bulunduğu sergi kataloğu açılışta katılımcılara takdim edilecek.

 

suleyman-gunduz-003.pngSÜLEYMAN GÜNDÜZ KİMDİR?

Trabzon’un Çaykara ilçesinde 1961 yılında dünyaya gelen sanatçı, 1982 yılında Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini bitirdi. Sonrasında yüksek lisansını 1999 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. Balkanlar ve Kafkaslar için dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a özel danışmanlık yapan Süleyman Gündüz, birçok dernekte ise başkanlıklar yürüttü. Sakarya İli 22. Dönem Milletvekilliği yapan Gündüz, "Kafkas İslam Ordusu 1918" ve "Kut’ül Amare Kardeşlik Cephesi" belgesellerinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Süleyman Gündüz, Yeryüzü Doktorları sözcüsü, Yeni Şafak Gazetesi yazarı, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği İzleme Komitesi Başkanı olarak çalışmalarına devam ediyor.

 

SÜLEYMAN GÜNDÜZ’ÜN ESERLERİ

Ağıtlar ve Anıtlar - 2005 (kitap ve sergi), Kaybolan Yüzler - 2007 (sergi), Apocalypto - 2008 (sergi), Tanrı Şehri Kudüs - 2008 (ki - tap ve sergi), Sonsuzluk Çekimleri - Hattat Mehmet Şefik Bey - 2009 (kitap ve sergi), Çizginin Esrarı - 2010 (sergi), Süleyman Gündüz & Uğur Günyüz Retrospektif Sergisi - 2012

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.