1. HABERLER

  2. BLOG

  3. Lejyoner hastalığının sebebi nedir, tedavisi nasıl olur?
Lejyoner hastalığının sebebi nedir, tedavisi nasıl olur?

Lejyoner hastalığının sebebi nedir, tedavisi nasıl olur?

Lejyoner hastalığı hakkında geniş bilgi verilen bu makalemizde, hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir.

A+A-

Lejyoner hastalığının sebebi klimalardır. Klimaların periyodik bakımları yapılmaması durumunda, nemli kalan ortamlar da kendilerine üreme fırsatı bulan bakteriler klimanın çalışması halinde etrafa büyük bir hızla yayılırlar. Buda lejyoner hastalığı olarak bilinen akciğer enfeksiyonun oluşmasını sağlamakta. Ve bu hastalık gerekli tedavi uygulanmaması sonucu ölüm ile sonuçlanmaktadır. Yaz ayları geldi sıcak havaların bunaltıcı etkilerinden kurtulmak için bir çıkış kapısı olarak görülen klimalar gerekli bakımları yapılmadığı zaman insan sağlığı için büyük tehdit oluşturmakta. Bu konu tüm sağlımızı doğrudan ilgilendirmekte. Çünkü hijyenik olmayan koşullarda çalışan klimalar sıcak havanın nem i ile birleştiğinde sadece akciğer enfeksiyonu değil daha birçok hastalığın başlangıcına start vermiş oluyor. Klimaların çalıştırılmasında temel olarak iki prensip ile yatmaktadır. Bunların birincisi havayı soğutmak amaçlı kullanılmalarıdır. Bir diğeri ise havadaki nem i azaltması için açılır. Bunu yaparken serinliyor hissene ulaşırız ancak bilinçsizce kullanılan bu klimalar, kapalı ortamlar da etkilerini korurlar hava sürekli aynı metrekare içerse devir daim şeklinde devam eder ve klimalı ortamlar da kalan insanlar ortam değiştirmedikleri süre zarfı boyunca aynı havayı teneffüs etmek zorunda kalırlar. Normal bir insan saat başına vurulduğunda ortalama 1000 kere civarında nefes alışverişi yapar, alıp verilen her nefes kanımızı temizler ve hayatta kalmamızı sağlar.

Lejyoner hastalığı belirtileri nelerdir?

Lejyoner hastalığı bağışıklık sistemi zayıf kişilerde kendilerine çok daha çabuk yer bulup hızlı ilerler. Teneffüs etmiş olduğumuz havanın içerisinde zararlı partiküller olarak kabul edilen bakteriler mevcut ise nefes alıp verir iken bu bakterileri de içimize çekmiş oluruz ve hastalık bizim için kaçınılmaz bir hal alır. Baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, iştahsızlık, yüksek öksürük belli belirtiler arasındadır.

Lejyoner hastalığının tedavisi nelerdir?

Bu hastalığın tedavi yöntemi antibiyotikler ile başlar ve son bulur. Kimi zaman penisilin yapılsa da bu genel olarak hastalık üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir. En çok dikkat edilmesi gereken doktor kontrolünde alınan antibiyotiklerdir. Antibiyotikler 3 hafta kadar kullanılır ve hastalık büyük ölçüde atlatılmış olur. Lejyoner hastalığının sebebi klimalar çok daha titiz tutulup arada bir hava alınmalıdır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.