1. HABERLER

  2. BLOG

  3. Gençlerin kalp sağlığını etkileyen unsurlar
Gençlerin kalp sağlığını etkileyen unsurlar

Gençlerin kalp sağlığını etkileyen unsurlar

Özellikle son yıllarda görülen gençlerdeki kalp rahatsızlıkları sıkça artmaktadır. Kalp rahatsızlıklarının nedenleri ve tedavi şekilleri bu makalede anlatılmıştır.

A+A-

Tüm Dünya’daki gençler üzerinde hızla yayılmakta olan kalp rahatsızlıkları artık gün geçtikçe kendini göstermeye başladı. Beslenme koşulları, baskıya dayalı veya psikolojik stres, okul hayatı, alkol, uyuşturucu, sigara, uyku düzensizliği gibi tetikleyici faktörler artık genç yaştaki kalpleri de ablukası altına almış durumda. Çevre ve hava kirliliğinden tutun, solunum yollarındaki en ufak aksaklıklar bile kalbin işini zorlaştırmakta. Kalp organı kaslardan oluşur ve birçok insanın yanlış bildiği gibi kalbimiz sol tarafta değil tam göğüs ortasının çok az solunda kalmaktadır. Ağırlık olarak bayanlar için 330 gram civarı sayılsa da erkek cinsinde biraz daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kalbin fonksiyonlarına değinecek olursak, kalp iki farklı noktaya kan pompalar, kanı bedenin ilk önce atar damarına, daha sonra diğer damarlara pompalama görevini üstlenir.

Genç nesil e bakıldığı zaman kalp sağlığına etki eden belli başlı sebepler olduğu çok açıktır. İlk önce kalp de sorun olduğunun, düzgün çalışmadığının netleşmesini sağlayacak bilgiye genlerden gelen genetik bilgilere başvurulur. Genetik yapıyı ailenin belirleyeceği gibi 1. Derece yakınlık bağı olan insanlardan da genlere bulaşabilmektedir. Zaten bünyenizde var olan bir kalp rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı gibi bir sorun var ise genç yaştaki kötü alışkanlıklar, yorgunluk ve stres hemen bu durumu harekete geçirir. Dünya genelinde doğu bölgelerine oran ile batı bölgesindeki gençlerdeki kalp ve damar tıkanıklığı hastalığı çok fazla görülmekte. Eskisi kadar olmasa da doğu bölgelerindeki çocukların doktora götürülmeme durumu, bu vakanın farkında olmayanlar için yaş ilerledikçe kendini belli etmekte ve tedavi süreci daha zor bir hal almaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken konulardan biriside çocuk yaşta geçirilen bir takım enfeksiyon rahatsızlıkları. Herhangi bir enfeksiyon hastalığı geçirmek, enfeksiyona bağlı oluşan mikropların kalp üzerindeki kapakların üzerinde, kalıcı etki bırakarak 30’lu yaşlara gelindiğinde kendini ortaya çıkarır. Çok az bir etki bile olsa kalp kapaklarına ulaşıp orada kendine yer bulması zor olmuyor. Batı toplumu kalp rahatsızlıkları konusunda kendini daha çok geliştirmiş ve farkındalığını bellide etse, kalp ve damar tıkanıklığı vakaları gün geçtikçe daha sık rastlanılmaya başladı. Bu durumu harekete geçiren nedenlerin ilki olarak dengesiz beslenme gelmekte. Kalp ve damar tıkanıklığını gençlerde daha az rast gelmek için beslenmeden, alışkanlıklara kadar dikkat edilip kesinlik ile doktor kontrolünde takip edilmelidir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.