1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kıbrıs'ta ''diş eti gülüşü'' tedavisinde bir ilk
Kıbrıs'ta ''diş eti gülüşü'' tedavisinde bir ilk

Kıbrıs'ta ''diş eti gülüşü'' tedavisinde bir ilk

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’ne, gülme sırasında diş etinin çok fazla görünmesi için uygulanan dudak pozisyonlandırma işlemi Kıbrıs'ta ilk kez gerçekleştirildi.

A+A-

Tedavi Kıbrıs’ta ilk kez Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diş Hekimliği’nde yapıldı. Gülme sırasında dişetinin çok fazla görünmesi olarak tanımlanan diş eti gülüşü hakkında YDÜ Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalar yapan Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. H. Güney Yılmaz, diş eti gülüşüne (gummy smile) sahip insanlarda diş etinin görünme miktarının, olması gerekenden daha fazla olduğunu söyledi.

Diş Eti Gülüş Estetiği: Gülerken Diş Eti Fazla Görünen Hastalarda Estetik Düzeltme

Hastalar açısından estetik sorun yaratan diş eti gülüşünün birçok farklı nedeninin ve buna bağlı olarak farklı tedavi yöntemlerinin olduğunu belirten Güney Yılmaz, özellikle üst dudağın gülme esnasında çok hareketli olmasından kaynaklı olarak gerçekleşen diş eti gülüşünün, kalıcı ve etkili tedavisinin diğer vakalara nazaran daha zor olduğunu söyledi.Güney Yılmaz sözlerinin devamında, “Üst dudağın fazla hareketine bağlı diş eti gülüşü için şu an dünyada 2 tedavi seçeneği söz konusudur. Birinci seçenek botoks uygulaması ile dudak hareketlerinin geçici olarak sınırlandırılmasıdır. Botoksun etkinliğini 6 ay gibi bir sürede yitirmesi nedeniyle, her 6 ayda bir botoks tedavisinin tekrarlanması gerekmektedir. İkinci tedavi seçeneği ise dünyada ve Türkiye’de sınırlı sayıda klinikte uygulanan dudak pozisyonlandırma (lip repositioning) adı verilen operasyondur. Bu operasyonda dudak lokal olarak uyuşturulup, klasik cerrahi ya da lazer destekli cerrahi ile yapılan yaklaşık 1 saatlik bir operasyon ile dudak pozisyonu yeniden belirlenmektedir” dedi.

“Üst dudakta oluşan kalınlaşma ve dolgunluk tedavide ek avantaj”

Dudak pozisyonlandırma işleminin, botoksa oranla kalıcı olması yönünden büyük avantaj taşıdığını belirten Doç. Dr. H. Güney Yılmaz, bu operasyonun ardından üst dudakta oluşan daimi kalınlık ve dolgunlaşmanın birçok bayan hasta için ek bir avantaj olarak görüldüğünü söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’ne diş eti gülüşü problemiyle gelen hastaların, botoks tedavisi yerine, kalıcı olması bakımından lazer ile yapılan dudak pozisyonlandırma operasyonunu tercih ettiğini belirten Doç. Dr. H. Güney Yılmaz, Kıbrıs’ta yalnız YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nde uygulanan dudak pozisyonlandırma tedavisinin, alanında en gelişmiş lazerlerden olan Biolase Epic Diode ve Biolase Waterlase Er,Cr:YSGG lazerleri yardımıyla, 1 saatlik kısa bir operasyonla gerçekleştirildiğini söyledi. Doç. Dr. H. Güney Yılmaz lazer tedavi işleminin, klasik cerrahi yöntemlere kıyasla iyileşme sürecinin daha hızlı olması ve hastaya sağladığı tedavi konforu bakımından da özellikle tercih edildiğini söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.