1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Hangi ülkede çocuklar İnternette daha yaramaz?
Hangi ülkede çocuklar İnternette  daha yaramaz?

Hangi ülkede çocuklar İnternette daha yaramaz?

Kaspersky Lab uzmanlarınca, çocuklar için sakıncalı olarak belirlenmiş yedi kategorideki sitelere erişim çabalarını temel alan bir araştırma yapıldı.

A+A-

Küresel çapta yapılan Aile Kontrolü modülü istatistiklerine göre, yasal sorumluluklarının altında olan yaş grubundaki çocukların tehlikeli internet sitelerine girmesi ve bu girişimlerin en yoğun olduğu ülkeler sırasıyla şu şekil oldu; İsrail (775), Birleşik Krallık (460), Amerika Birleşik Devletleri (352), İsveç (345) ve Kanada (302) iken, Türkiye (81) ile dünya sıralamasında 31. sırada yer alıyor.

Aralık 2015 ve Kasım 2016 arasındaki zamanla sınırlı araştırmada, Kaspersky Lab’ın Mac OS X ve Windows için sunduğu Aile Kontrolü modülü faal olan güvenlik çözümlerinden toplanan verileri barındırıyor. İstatistikler, Kaspersky Lab uzmanlarınca çocuklar için sakıncalı olarak belirlenmiş yedi kategorideki sitelere erişim çabalarını temel alıyor ve bir yıl içinde kullanıcı başına düşen girişim sayılarını temsil ediyor.

Yapılan araştırma sonucu, “erişkinlere yönelik içerik” (39 girişim) ve lisanssız ürünleri içeren “Yazılım, ses ve video” (104) kategorisinde yer alan sitelere en çok Japonya’daki çocuklar girmeyi deniyor. İtalyan çocuklar kumar ile ilgilenirken (3.6 girişim), Portekiz’deki gençler ise en çok sakıncalı dil içeriğine sahip siteleri ziyaret ettiği (60) görülüyor. Alkol, tütün veya narkotiklere (687), silah ve patlayıcılara (3.8) en çok ilgiyi İsrailli gençler gösterirken, aşırı şiddet içeren sitelere girme teşebbüsünde ise ABD’deki çocukların yoğunluğu görülüyor. Türkiye’de bulunan çocuklar ise silah ve patlayıcılar kategorisinde yer alan sitelere en az ilgi gösteren çocuklar olarak dikkat çekiyor (0.6).

Söz konusu girişimlerin tümünün kasıtlı olmadığını, çocukların bu sitelere yanlışlıkla bir reklama veya başkası tarafından paylaşılan bir linke tıklayarak girmiş olabileceği ihtimali de unutulmamalı. Öte yandan, Kaspersky Lab tarafından 2016’da yapılmış olan ve 7 ülkede 3780 aileyi kapsayan başka bir araştırmaya göre Rus ve ABD’li gençler, diğer ülkelerdeki yaşıtlarına oranla tehlikeli potansiyel içeren internet aktivitelerini ailelerinden saklayabiliyor ve çocuklar için uygunsuz olabilen içerikleri tüketiyorlar.

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk açıklamasında, “Meşhur deyişe göre ‘bilgi güçtür’ ve bu günümüzde özellikle de çocuklarını gerçek ve sanal dünyada uygunsuz ve kimi zaman da tehlikeli bilgilerden korumak zorunda olan anne ve babalar için geçerli. Anne-babalar, çocuklarının örneğin pornografik veya uyuşturucu kullanımını teşvik eden sitelerle karşılaşmasını engellemek için her an yanlarında olamazlar. Bu yüzden, özel BT çözümleri ebeveynleri uyarmak ve çocukların bu tarz içeriğe ulaşmasını engellemek için çok önemlidir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.