1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Esad ve emir komutasındaki askerlere suç duyurusu
Esad ve emir komutasındaki askerlere suç duyurusu

Esad ve emir komutasındaki askerlere suç duyurusu

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup hukukçu, Suriye’de savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Beşşar Esad ve emir komutasındakilerle alakalı bugün öğle saatlerinde savcılığa suç duyurusunda bulundu.

A+A-

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan, Hukukun Üstünlüğü Platformu, Uluslararası Hukukçular Birliği ve Hukukçular Derneği adına açıklamada bulunan bir grup hukukçu, Suriye’de savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Beşşar Esad ve emir komutasındakilerle alakalı bugün öğle saatlerinde savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hukukçular suç duyurusunun ardından adliye binası önünde yaptıkları basın açıklamasında, “Suriye’de 450 bin insan öldürülmüştür. Tespit edilebilen 1 milyon 800 bin insan yaralanmış, binlerce insan tutulmuş, işkence görmüş, yaşı çok küçük olanlar da dahil 6 bin kadın tecavüze uğramıştır. Binlerce Suriyeli yerinden olmuş, kimisi göç yollarından hayatını kaybetmiş, aileler parçalanmıştır” şeklinde iç savaş bilançosunu aktardılar.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Avukat Yasin Şamlı’nın hukukçulardan oluşan grup adına okuduğu açıklamada Suriye’de yaşananların hem uluslararası hem de Türkiye hukukuna göre savaş suçu sayıldığını vurgulayarak, “Suriye’de işlenen savaş suçları ve insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye’nin evrensel yetki yargısı da göz önünde bulundurularak bu suçların faillerinin cezalandırılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Yapılan suç duyurusunda Beşşar Esad ve onun emir komutasındaki tüm faillerin işlediği suçlar ortaya konulmuştur. Deliller de dilekçenin eki olarak sunulmuştur” dedi.

“TÜRKİYE DE YARGILAMA YETKİSİNE SAHİP”

Hukukçular tarafından yapılan açıklamada, savaş suçu işleyenlerin Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ettiği ve hem ulusal hem de uluslararası mevzuata göre yargılanma durumları olduğunu belirterek, “Mart 2011’den bu yana ve halen devam eden günlerde soykırım, insanlığa karşı suç, kasten adam öldürme, kasten yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, işkence ve eziyet, cinsel saldırı suçları ulusal ve uluslararası mevzuata göre cezalandırılması gereken suçlardır. Suriye’de işlenen suçlar ile birçok uluslararası sözleşme maddesi de ihlal edilmiştir. Uluslararası hukuku kavramlaştıran Cenevre Sözleşmeleri’nde kasten öldürme, işkence veya insanlık dışı muamele, kasten büyük acıya sebebiyet verme veya büyük tahribat, askeri ihtiyaçlardan kaynaklanmayan kanunsuz olarak ve zorbalıkla veya vücut bütünlüğüne ve sağlığa zarar vererek mülkiyete el koymak ve savaş hukukunun diğer ciddi ihlalleri sözleşmenin ağır ihlaller tanımlamasına dahil edilmiştir. Uluslararası ceza yargısının dışında, Evrensel Yargı Yetkisi gereği; Türkiye yargı mercileri de bu savaş suçlarını işleyenleri yargılama yetkisine sahiptir” denildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.