1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AÖF'li 1,5 milyon öğrenciye müjdeli haber
AÖF'li 1,5 milyon öğrenciye müjdeli haber

AÖF'li 1,5 milyon öğrenciye müjdeli haber

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim Sistemi’nde kayıtlı bulunan yaklaşık 1,5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren müjdeli haberi verdi.

A+A-

İHA’ya açıklamalar yapan Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olmaları için tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları için yapılan tek ders sınavlarının, bu yıldan itibaren üç derse çıkarıldığını aktardı.

Naci Gündoğan, Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nin lisans veya önlisans programlarında, üç dersten başarısız olan ve bu dersleri vermeleri durumunda mezun olabilecek öğrencilere tanınan üç dersten sınav hakkından hangi durumdaki öğrencileri kapsayacağı konusuna da açıklık getirdi. Kayıtlı olduğu bölüm/programlarda tüm dersleri alan ve üç derste başarı gösteremediği için mezun olamayan öğrencilerin üç ders sınavına girebileceğini söyleyen Prof. Dr. Gündoğan, üç ders sınav hakkına ilişkin, “Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, 2016/2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Başarısız olduğu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmaz. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı tanınmaz. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir. Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.” Açıklamasında bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.