1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Disiplin Yönetmeliği Değişti
Disiplin Yönetmeliği Değişti

Disiplin Yönetmeliği Değişti

Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle huzur ve işleyişi bozan öğrenciye bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma verileceği açıklandı.

A+A-

Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle huzur ve işleyişi bozan öğrenciye bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma verileceği açıklandı.

Yapılan yeni düzenleme ile YÖK kişilerin öğrenme ve öğretme özgürlüğünü engelleyici veya yükseköğretim kurumlarının huzur ve işleyişlerini engelleyici faaliyetlerde bulunan üniversite öğrencilerine bir hafta ile bir ay arasında değişmek üzere ceza uygulanacağını belirtti. Alınan karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yükseköğretim kurumundan bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma cezasını sebep olan disiplin suçlarına "öğrenme ve öğretme özgürlüğünü engelleyici veya yükseköğretim kurumlarının huzur ve işleyişi engelleyici eylemlerde bulunmak" kararı da eklendi.

Kurumlardan uzaklaştırma cezasına tabi tutulmasına rağmen bu cezaya uyulmaması da bir yarıyıl için uzaklaştırma cezasına sebep olan faaliyetler arasında yer aldı.

Ayrıca iki yarıyıl uzaklaştırma cezasına sebebiyet verecek suçlarda da bazı düzenlemeler oldu. İki yarıyıl uzaklaştırma alınmasına neden olan disiplin suçu da soruşturma amacıyla görevlendirilmiş şahısları tehdit etmek kararını kapsayacak biçimde yeniden şekillendirildi

Yönetmeliğe eklenen yeni kararlar neticesinde gerekli görüldüğü durumlarda herhangi başka bir yükseköğretim kurumundan soruşturmacının göreve tayininin talep edilebileceği ve soruşturmadan görevli amirlerin soruşturmayı bizzat ya da farklı soruşturmacılar aracılığıyla yürütebileceği belirtildi.

Öğrencinin yapacağı savunma hakkında da bazı yeni hükümlere değinildi. Bu hükümlerce öğrenci kendini yazılı ya da sözlü ifade edebileceği sunulan yazılı savunmanın ardından soruşturma için görevli amirin öğrenciye ek sorular yöneltebileceği kaydedildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.