1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeterlilik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak'ta başlıyor
Yeterlilik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak'ta başlıyor

Yeterlilik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak'ta başlıyor

40 meslek grubunun işçileri için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak'ta başlıyor. Belgesiz çalıştırılanlar için işverene idari para cezası uygulanacak. Sınav ve belgelendirme ücretleri ise devlet tarafından karşılanacak.

A+A-

Hükümet hem iş gücü piyasasında arz-talep dengesini artıracak hem de iş kazalarını önlemeye yönelik önemli adımlar attı. Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe soktu. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ile birçok meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale geldi.

40 meslek grubu için yeterlilik zorunluluğu 26 Mayıs 2016 tarihinde başladı. Ancak özellikle inşaat sektöründe çalışanların büyük bir kısmının mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaması sebebiyle çalışma hayatında önemli sorunlara neden olabileceği değerlendirildi. Konu ilişkin Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Özer, “İşyerlerinde faaliyetlerin devamının sağlanması, işçilerin istihdam sorunu yaşamaması ve işverenlerin cezai müeyyidelerle maruz kalmaması için ilk tebliğde yer alan 40 meslek için süre dolmuş olsa da Bakanlığımız prensip kararı doğrultusunda yılsonuna kadar cezai yaptırımların uygulanmaması, teftişlerde konuya ilişkin işverenlere rehberlik ve bilgilendirmenin sağlanması kararlaştırıldı" açıklamalarında bulundu.

 

meslek-a-1.jpg

 

1 OCAK'TAN SONRA CEZASI VAR

Bu kapsamda, 1 Ocak 2017 tarihine kadar işverenlerin çalışanlarına gerekli belgeleri almaları gerekiyor. Yeni yıl itibariyle yapılacak teftişlerde iş müfettişleri tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan 40 meslekte belgesiz çalıştırılanlar için işverenlere, her bir çalışan için 500 TL idari para cezası kesilecek. 24 Mart 2017'den itibaren de 8 meslek dalında belgesiz çalışanlar işçiler için işverenlere idari para cezaları uygulamasına başlanacak.

1 Ocak 2017 itibariyle uygulanacak cezalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri tarafından yapılacak denetimlere göre uygulanacak. Müfettiş raporuna istinaden cezalar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından işverenlere tebliğ edilecek. Tebliğ edilen cezalar işverence bir ay içerisinde ödenmesi istenecek.

BELGE NASIL ALINACAK?

Çalışanların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi için belge almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması ve MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun bulunması gerekli. Kişiler, belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarını MYK internet sitesinden öğrenebilirler.

Sınav ve belgelendirme sürecinin tümü yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülüyor, kişiler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yapacak. Daha sonra teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ile aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilecek.

 

meslek-a2.jpg

 

İŞÇİNİN CEBİNDEN PARA ÇIKMAYACAK

Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak işçinin cebinden para çıkmayacak. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin sınav ve belgelendirme masrafları devlet tarafından karşılanacak.

Avrupa Birliği (AB)’den alınan hibe fonları ile bugüne dek 64 bin 200 kişinin yaklaşık 38 milyon TL tutarındaki sınav ve belge ücreti iadesi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.