1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni askerlik yasası 2 gün sonra çıkabilir
Yeni askerlik yasası 2 gün sonra çıkabilir

Yeni askerlik yasası 2 gün sonra çıkabilir

Tüm gençlerin ve asklerin beklediği yeni askerlik yasası 11 Haziran Salı Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek, yasa ile 130 bin asker erken terhis olacak.

A+A-

Tüm gençlerin ve asklerin beklediği yeni askerlik yasası 11 Haziran Salı Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek, yasa ile 130 bin asker erken terhis olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisin'te bu hafta gündemin ilk sırasında yeni askerlik sistemine ilişkin teklif bulunuyor. Genel Kurul, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan söz konusu kanun teklifini görüşmek üzere 11 Haziran Salı günü toplanacak.

Teklife göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

Yurt dışında en az 3 yıl süreyle fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuranlar dövizle askerlik hizmetinden yararlanacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere ilk bedelli askerlik kurasına girebilecek.

askerlik sistemi

tek tip askerlik

yeni askerlik sistemi

son dakika askerlik 9 ay

tsk son dakika haberleri askerlik

askerlik sorgulama

askerlik twitter

askerlik süresi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.