1. HABERLER

  2. BLOG

  3. Uzakdoğu Cenneti Singapur
Uzakdoğu Cenneti Singapur

Uzakdoğu Cenneti Singapur

Singapur'u merak edenler için hazırlanış enfes bir makaledir. Uzakdoğu'nun cenneti olarak bilenen Singapur hakkında tüm aradığınız bilgilere bu yazımızla ulaşacaksınız.

A+A-

Singapur dünyanın yaşanabilecek en güzel ülkelerinden biridir. Ülkenin başkenti olan Singapur kendi adını taşımaktadır. Nüfusu 5 milyon olan Singapur kalabalık ülkelerden biri olma özelliğini taşır. Alansal olarak ufak bir coğrafyada bulunan Singapur Asya kıtasının güneyinde konumlanır. Malezya ve Endonezya ile her iki yandan sınırı bulunur. Başkent Singapur modern ve temiz bir şehir olmasıyla birlikte gökdelenleriyle tanınıyor. Ülke genelinde 5000 adetten fazla yüksek katlı bina, yaklaşık 70’e yakın gökdelen bulunuyor. Singapur’un diğer özelliklerinden biri de yaklaşık 20 bin ticari taksiye sahip olması. Dünyanın en büyük akvaryumu Resort World Sentosa’da konumlanan S.E.A burada bulunur. Singapur ana bir ada olarak etrafında buraya bağlı bulunan 63 adacıktan oluşmaktadır. Dünyanın en büyük çeşmelerinden biri de Singapur Suntec City’de yer alıyor.

Singapur’da Çince, Malay, İngilizce dili konuşulur. Dini İslam, Hinduizm ve Budizm olarak sınıflanmıştır. Singapur Doları para birimi olarak kullanılır. Singapur’un ilk yerlileri Malaylar ve Çinliler olarak bilinir. Singapur Adası eni 22,5 km, uzunluğu 45 km. olarak belirlenmiştir. Ülkenin ekvator çizgisini olan uzaklığı 130 km.dir. Coğrafi yapı olarak kıyıları alçak, orta kısımlara doğru hafif yükseklik gösterir. Ülkede en yüksek dağ olarak kabul edilen Timah Dağı 178 metredir. Singapur ekvatora yakın bir ülke olduğundan tropikal iklim özelliği görülür. Nem miktarı oldukça yüksektir. Yılın büyük bölümü yağışlı geçer.

Singapur’da nüfusun büyük çoğunluğunu Çinliler oluşturur. Malaylar diğer yerlilerdir. Yüzde 7’lik bölümü Hintliler ve Pakistanlı kesimden oluşur. Çok az miktarda olan azınlık Avrasyalı ve Avrupalılarda halkın içindedir. Singapur sosyal ve kültürel hayat açısından yüksek standartlara sahip bir ülkedir. Ekonomisinin büyük kısmını ticaret oluşturur. Gelir kaynaklarını haberleşme, sigortacılık, bankacılık vb. sektörlerden sağlar. 1960’lı yıllardan sonra petrol yatakları bulunan ülkede büyük gelirler elde edilerek ülke gelişimine katkı oluşturulmuştur. Singapur tüm özellikleriyle dünya ülkelerinden biridir. Gezilip görülecek pek çok yeri bulunur. Bu yerlerin en önemli şehirlerinden biri Marina Bay’dır. Singapur Nehrinin kıyısında konumlanan Marina Bay, ülkenin en lüks yerlerinden birisidir. Eşine rastlanmayan botanik parkı Gardens By The Bay buraya gelenlerin ilgisini oldukça çeker. İlgi çeken ışıklandırması ve yeme içme mekânlarıyla birlikte olan Clarke  Quay büyüleyici bir yer olma özelliği taşır. Ülkenin zengin kültürünü yansıtan Chinatown, tipik dükkânları ve sokaklarıyla en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Eğlencenin tavan yaptığı Sentosa Adası’nda Universal Studios tema parkı konumlanır. Burası aynı zamanda pek çok turistin gelip alışverişte bulunduğu dükkânlara sahiptir. Kampong Glam ve Bugis ülkenin en geniş alışveriş merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Alışveriş konseptinin yanı sıra yeme içme açısından da çeşitli alternatifler sunuyor. Singapur menüleriyle dünyanın en zengin mutfak kültürünü edinmiş ülkelerden biri olma özelliği taşıyor. Özellikle deniz ürünleriyle profesyonel mutfaklara sahiptir. Sushi ülkenin geleneksel lezzetlerinden biridir. Yaklaşık her restoranda bu menüyü bulmak mümkündür. Dana ve tavuk etli noodle buranın yerli halkı ve gelen yabancı turistlerin en çok tercih ettiği lezzetlerin başında geliyor. Ülkenin genelinde pirinçli yemekler de sevilen lezzetleri oluşturuyor. Bu yemeklerin en rağbet göreni pilavdır. Özellikle sebzelerle buharda pişirilen çeşidi büyük beğeni kazanır.

Singapur’da alışveriş ihtiyaçlarının karşılanması için Orchard Road Caddesinde bulunan pek çok mağaza ve dükkânlar konumlanıyor. Dünyanın tüm ünlü giyim markalarının ürünleri burada satılıyor. Bu mekânın dışında alışveriş yapmak isteyenler için Chinatown ideal yerlerden biri olup özellikle en çok hediyelik eşyanın satıldığı yerlerden. Singapur’da alınacak hediyelik eşyaların arasında bitkisel çaylar uzak doğu kültürünün simgeleri arasındadır.  Bu tarz hediyelikler ülkenin hemen hemen her köşesinde bulabilmek mümkündür. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.