1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül: ''Fon satış için bekleyecek''
TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül: ''Fon satış için bekleyecek''

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül: ''Fon satış için bekleyecek''

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Şakir Ercan Gül Fon'a devredilen büyük şirketlerin satışının hukuki süreç sonuçlanana kadar gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

A+A-

TMSF'nin FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) ile bağlantılı 719 şirketle izleyeceği yol belli oldu. TMSF'ye aktarılan büyük şirketlerin satışının şuanda gerçekleşemeyeceği bilgisini veren Fon Başkanı Şakir Ercan  Gül '' Anadolu'da bulunan birkaç benzin istasyonu ve hayvancılık işletmeleri gibi şirketleri satacağız. Kaynak Holding Boydak, Nakıboğlu gibi işletmeler ise hukuki süreç tamamlanıncaya kadar bizim yönetimimizde olacak'' şeklinde konuştu.

Şirketleri Yaşatacağız

TMSF'ye devredilen şirketleri ticari teamüllere göre yöneteceklerini dile getiren Gül işletmelerin saiklerinden ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı. Şirketleri ölüme terk etmeden yaşatmaya çalışacaklarının altını çizen Gül yönetilemez veya sürdürülemez durumda olan şirketlerin feshedilebileceğini ancak tüm şartlarda ekonomiyi olumsuz etkileyecek durumlar yaşanmamasına çalıştıklarını açıkladı.

TMSF'nin bu denli büyük bir yapının yönetimi konusunda zorlanacağına dair görüşlerini açıklayan Gül '' Fon'un bir itibarı bir geçmişi söz konusu. Fon'a geçmişte de yüzlerce şirket devredildi.  Bu sebeple FETÖ bağlantısı bulunan şirketlerin Fon'a devredilmesi kararına varıldı. Bazı şirketle bulundukları sektörle ilişkili dışarıdan uzman da getiriyoruz'' ifadelerini kullandı.

Yetki Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin

Önceki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname gereğince daha önce TMSF'nin elinde bulunan yetkiler Fon ile ilişkisi bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'ye geçti. Hukuki süreç tamamlanana kadar şirketlerin Fon'la ilişkili bakanın atadığı yöneticiler tarafından TMSF gözetiminde yönetileceği aktarıldı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli '' Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından devralınan şirketler ceza yargılaması tamamlanıncaya kadar ticari kurallara uygun bir şekilde yönetilecek'' ifadelerine yer verdi.

719 şirket devredildi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesinde hali hazırda 34 grup ve toplamda 719 şirket bulunuyor. İstihdam yaratan bu şirketler tarım, tekstil, gıda, otomotiv, enerji, madencilik, inşaat gibi birçok sektörde faaliyet gösteriyor. Bahsi geçen şirketlerin toplam aktif büyüklükleri 34,2 milyar TL, yaptıkları ciro 14,3 milyar TL ve öz kaynakları ise 16 milyar Tl olarak kaydedildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.