1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sessions: Fikri desteklemiyor ve inanmıyorum!
Sessions: Fikri desteklemiyor ve inanmıyorum!

Sessions: Fikri desteklemiyor ve inanmıyorum!

ABD başkanı seçilen Donald Trump'ın Adalet Bakanı adayı Alabama Senatörü Jeff Sessions, Senato Adalet Komitesindeki ifadesinde, "Bir dini grup olarak Müslümanların ABD'ye girişinin yasaklanması fikrini desteklemiyorum ve böyle bir fikre inanmıyorum" dedi.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Donald Trump'ın Adalet Bakanı adayı olan Alabama Senatörü Jeff Sessions, Senato Adalet Komitesindeki konuşmasında, "Bir dini grup olarak Müslümanların ABD'ye girişinin yasaklanması fikrini desteklemiyorum ve böyle bir fikre inanmıyorum" dedi.

20 Ocak tarihinde Beyaz Saray'daki başkanlık koltuğuna geçecek olan Trump'ın Adalet Bakanı adayı olan Sessions, adaylığının görüşüldüğü Senato Adalet Komitesindeki oturumda senatörlerin sorularına cevap verdi.

Ara sıra salondaki izleyicilerin gösterileriyle kesilen oturumda göçmenler, silahlı şiddet ve "radikal İslam" gibi konulardaki tutucu tavrıyla tanınan Sessions, "Müslümanların ülkeye girişinin yasaklanması" fikrine olumlu yaklaşmadığı belirtti.

Jeff Sessions, "Bir dini grup olarak Müslümanların ABD'ye girişinin yasaklanması fikrini desteklemiyorum ve böyle bir fikre inanmıyorum. Bu ülkeye farklı şekillerde katkıda bulunan değerli Müslüman vatandaşlarımız var" ifadelerini kullandı.

Sessions, Trump'ın da savunduğu önerinin, "teröristlerin olduğu bazı ülkelerden gelenlere yönelik katı güvenlik kontrolü ve vize kısıtlaması" olduğunu söyledi.

Gerekirse Trump'a da karşı çıkarım

Yasaların gerektirdiği şekilde davranacağını ve kanunlara aykırı hiçbir işlem yapmayacağını belirten Sessions, gerekli olması durumda Trump'a da karşı çıkacağını, kendisinden yasa dışı bir şey istendiğinde "istifa etmeye hazır olduğunu" belirtti.

Clinton aleyhine davalara müdahil olmayacak

Jeff Sessions, başkanlık kampanyası döneminde aleyhinde konuştuğu Demokratların başkan adayı Hillary Clinton ile ilgili herhangi bir soruşturma yada davada müdahil olmayacağını da belirtti.

Dışişleri Bakanlığı görevinde olduğu dönemki kişisel e-posta hesabını bakanlık yazışmaları için kullandığı ortaya çıkan ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) soruşturmasından geçirilen Clinton'la ilgili son bir yıl içinde birçok aleyhte söylemi olduğu hatırlatılan Adalet Bakanı adayı, "Clinton ile ilgili herhangi bir yasal soruşturmadan geri çekileceğim" şeklinde konuştu.

"KKK'den tiksiniyorum"

1986’da, ırkçı örgüt olan Ku Kluz Klan (KKK) lehinde bazı sözler söylediği öne sürülen ve bu nedenle kamuoyunda "ırkçılıkla" suçlanan Sessions, konuya ilişkin soruya, "KKK'den ve onun nefret dolu ideolojisinden tiksiniyorum" cevabını verdi.

Kendisinin ırkçı olmadığını öne süren ABD bakan adayı, konunun çarpıtıldığını ve aleyhine kullanıldığını ifade etti.

"Waterboarding' kesinlikle yasa dışı"

Jeff Sessions, bir dönem Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından kullanılan ve mahkumların yüzlerine su dökülerek boğuluyormuş hissiyatı veren "waterboarding" işkence yöntemi hakkında sorulan soruları da yanıtladı.

"Waterboarding kesinlikle yasa dışı." diyen Jeff Sessions, Trump'ın bu yöntemi tekrar kullanabileceği yasal bir zemin olmadığını söyledi.

69 yaşındaki eski savcı Sessions, 1997 tarihinden beri bulunduğu Senato Adalet Komitesinde görevli olduğu dönemden göçmenlik reformuna karşı tavırlarıyla biliniyor.

1980'li yıllarda Alabama Savcısı olan Jeff Sessions, 1986 tarihinde eski Başkan Ronald Reagan tarafından federal hakimliğe aday gösterildi. Senatonun Cumhuriyetçi Parti ağırlıklı Adalet Komitesi, ırkçı yorumları ve eylemleri sebebiyle Sessions'u bu görev için uygun bulmadı. 1995 tarihinde Alabama Savcısı seçilen Sessions, 1996 yılında girdiği seçimi kazanarak senatör oldu ve federal hakimliğini reddeden komitede görev yaptı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.