1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Okul öncesi bireylerde sağlık kontrolleri sosyalleşme ve başarıyı arttırıyor
Okul öncesi bireylerde sağlık kontrolleri sosyalleşme ve başarıyı arttırıyor

Okul öncesi bireylerde sağlık kontrolleri sosyalleşme ve başarıyı arttırıyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrollerinden geçmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Filiz Bakar, çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrollerinden geçmesi gerektiğini söyledi. Bakar, “Kontroller, çocukların okul başarısı ve sosyalleşmelerine katkıda bulunurken, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek birçok hastalığın önlenmesini de sağlıyor” dedi.

Okulların açılmasına sayılı günler kala, Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Filiz Bakar çocuklar için yapılması gerekenlerin başında sağlık kontrolleri geldiğini belirtti.

Sağlık problemlerinin okul başarısını etkileyen sorunların başında geldiğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bakar, “ Bu nedenle okul öncesinde gerekli kontrollerin yapılması gerekiyor. Sağlık problemlerinin derse ilgisizlik ve dolayısıyla başarısızlık, konsantrasyon bozukluğu, öğrenme güçlüğü, sosyalleşememe gibi sorunlara neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Yapılması gerekli olan sağlık kontrollerinin başında işitme ve görme kontrollerinin geldiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bakar, “Okul öncesi çocuklar görme ve işitme duyularının iyi olup olmadığını henüz anlayabilecek kapasitede olmuyor. Çocuk iyi görüp, işitemese bile bunun bilincinde olmuyor” dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bakar, sözlerine şöyle devam etti:

“İşitmede azalma ya da yeterince net görememe çocuğun okuldaki başarısını etkiler. İşitmesi iyi olmayınca algılaması, görmesi iyi olmayınca okuması, yazması gecikir. Ancak ebeveynler bunun farkına varamayabilir. Bu nedenle okula başlamadan önce çocuğun görme ve işitme kontrollerinin ve gerekiyorsa tedavinin yapılması son derece önem taşır.”

Periyodik diş kontrollerinin sadece okula başlamadan önce değil, okul döneminde de tekrarlanması gerektiğini dile getiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Bakar, “Günümüzde artık çocuklar tüm gün okulda kaldıkları için gün içinde beslenmelerinin bir bölümünü okulda yapıyorlar. Bundan nedenle sadece okula başlamadan önce değil, okul döneminde de çocuğun ağız diş sağlığı kontrollerinin düzenli aralıklarda yapılması gerekiyor” dedi.

Okula başlamadan önce kan testlerinin yapılmasının yarar sağlayacağını anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Filiz Bakar, “Okul öncesi çocukların yaş grubunda kolesterol düzeylerine bakılması ve yine rutin olarak tansiyonuna bakılması da gerekebilir. Çocuk tansiyonu toplumda çok önemsenen bir konu değildir. Ancak çocuklarda da hipertansiyon görülebileceğini unutmamak gerekir” diye konuştu.

Bazı çocuklarda akranlarına göre davranış bozuklukları veya hiperaktivite de görülebiliyor diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Filiz Bakar, şöyle konuştu:

“Bu özellikteki çocukların da okula başlamadan önce mutlaka bir pedagog ya da çocuk psikoloğu tarafından değerlendirilmesi önem taşıyor. Aksi takdirde bu çocuklar okula başladıklarında daha ağır sosyalleşme sorunları yaşayabilir.”

Kalabalık okul ortamının çocuklarda enfeksiyonların yayılmasını kolaylaştırdığını belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, bu konuda aşıların önemine dikkat çekti ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Bebeklik döneminde yapılan bir takım aşıların tekrar yapılması önemlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından ilkokul birinci sınıfta kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri, boğmaca, tetanos aşıları yapılmaktadır. Ancak ebeveynler bunları özel olarak çocuk dört yaşına geldikten sonra da yaptırabilirler. Özellikle, diyabet, kronik astım ya da kalp hastalıkları olan çocuklarda yıllık grip aşılarının yaptırılması gerekebilir”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.