1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlere 4 yılda 1 Yeterlilik Sınavı
Öğretmenlere 4 yılda 1 Yeterlilik Sınavı

Öğretmenlere 4 yılda 1 Yeterlilik Sınavı

Yeni tasarı ile öğretmenler 4 yılda bir yeterlilik sınavına girerek bilgilerinin aktif olduğunu öğrenecekler.

A+A-

2017 – 2023 arasın da geçerli olacak politikaları belirleyen 7 yıllık bir yol haritası, öğretmen stratejisi, 3 amaç, 35 eylem var. Amaçlardan birincisi; yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin çalışması olacaktır. İkincisi ise öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerinin sürekliliğini kılmak oluyor. Üçüncü amaç; öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin makamını geliştirmek ile olarak geliştiriliyor.

  Belgenin satırbaşların da; tüm paydaşların olacağı öğretmen yerleştirme çalışma grubu oluşacak. Öğretmenlerin programları, alternatif programlara da yer verilecek biçimde yeniden yapılandırılacak. Fakülte ile uygulama okulları arasın da etkin iş birliği sağlanacak. Akademisyenler okullar da uygulama yapacak. Uygun olmayan öğretim üyeleri komisyonca temsil eden eğitim fakültesi öğrencilerinin başka fakültelere geçeceğine yer verdi.

       Yeni öğretmenlerin seçimin de sadece akademik başarıya bakılmayacak. Adayların; psikomotor ve duygusal becerileri göz önüne alınacak. Öğretmen yeterlilik çerçevesin de seçme sınavları ile lisans başarısı, ürün seçki dosyası, öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi, mülakat ve bunun gibi çoklu kaynağa dayalı değerlendirmeye dayanarak, makam sistemi oluşturulacak.

      Öğretmenlerin yeterlikleri de ölçülecek. Bunun üzerine bütün öğretmenler 4 yıl da bir Yeterlilik sınavına girecek. Sınav sonuçlarına göre öğretmenleri kariyer gelişimi belirlenecek, terfi ve hizmet puanları kullanılabilecek. Okul müdürü, meslektaşlar, öğrenci ve veliler katılımıyla çoklu veri kaynağına dayanan bir sistem gelecek. Öğretmenlerin yer değiştirmesine ilişkin kapsamlı bir model ortaya çıkacak.

     

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.