1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ’Meslek hastalığı çığ gibi artıyor’
’Meslek hastalığı çığ gibi artıyor’

’Meslek hastalığı çığ gibi artıyor’

Türkiye’de son bir yılda 4 bin 500 kişiye ’meslek hastalığı’ teşhisi konulduğu resmi kayıtlarda mevcut. Otomotiv sanayi ve ağır metal sektörü, meslek hastalığına yakalanmada en riskli iş kolları arasında tanımlanmakta.

A+A-

TÜİK’in 2016 Ağustos verilerine istinaden Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı 15 yaş ve üstü kamu ve özel sektörde toplam 27 milyon 473 bin kişi çalışıyor. Kayıt dışı çalışanların sayısı ise 9 milyon 511 bin ile azımsanmayacak bir ölçüde. Uzmanlara göre çalışanın işin yürütümü sırasında maruz kaldığı durumlarla ilgili ortaya çıkan sonuçlarla oluşan hastalıklar, “Meslek Hastalığı” olarak tanımlanmakta.

SEKTÖREL HASTALIK DAĞILIMLARI

İstanbul Maltepe Meslek Hastalıkları Hastanesinde çalışan Uzm. Dr. Sebahattin Alemdağ, 2016 yılında meslek hastalıkları vakalarında artış olduğunu bunun da özellikle genişleyen iş sahalarından kaynaklandığını söyledi. En fazla şikâyetin beden gücüne dayalı çalışan iş kolları arasında olduğunu belirten Uzm. Dr. Sebahattin Alemdağ, “En çok kast iskelet sistemi rahatsızlıkları dediğimiz; belimiz, boynumuz, sırtımız, kollarımızın rahatsızlandığı durumlar. Akciğer ve solunum yolları ile ilgili meslek hastalıklarında metal, ağır metal zehirlenmeleri ile ilgili sonuçlar mevcut. Sağlık çalışanları arasında ise en fazla radyologi çalışanları meslek hastalığı grubunda çünkü bu grup çalışanlar radyasyondan dolayı risk altındadır.

ERKEKLERDE DAHA FAZLA

Alemdağ, meslek hastalıklarının cinsiyet dağılımı istatistiğine göre ilk sırada erkeklerin bulunmasının da erkek işçi sayısının daha fazla olmasından kaynaklandığını ifade etti. Kadınlar da ise durum en çok tekstil ile uğraşanlarda belirgin.

RAKAMLARLA MESLEK HASTALARI

Alemdağ, 2015 yılında tanı konulan 3 bin 400 meslek hastasının, 850’sinin ise yatarak, 2 bin 500’ünün ayakta tedavi edildiğini açıkladı. 2016 verileri ise şöyle: “2016 yılında 4 bin 30 tanı konulmuş. Ancak bu yılsonuna kadar tanı alacak hasta sayısı 4 bin 500 civarındadır. Şu ana kadar ayakta 3 bin 600, yatarak ise 450 kişi tedavi aldı.

“İŞTEN ÇIKARILIRIM DİYE RAPORLARINI ALMIYORLAR”

Uzm. Dr. Sebahattin Alemdağ çalışanların işten çıkarılma korkularından dolayı raporlama sürecinde sorun yaşandığını, işveren ve işçi arasındaki tereddüdü değerlendirdiğinde, “Hastalar bize geldiğinde çok tereddüt ediyorlar. Hatta şart koyan var. “doktor bey hastalığım nedir?” diye sorduklarında biz de meslek hastalıklarının ne olduğunu anlatıyoruz ve neler yapması gerektiğini açıklıyoruz. Hasta ise, “ ya beni işten çıkarırlarsa?” cevabı ile geri dönüyor. Biz meslek hastalığı diye rapor verdiğimizde 3 gün sonra doktor bey beni işten çıkardılar şikâyetiyle bize geri geliyorlar. Böylelikle raporunu almadan gidenler oluyor” dedi.

“Türkiye’de meslek hastalıkları bilinmemekte”

Türkiye’de halen meslek hastalığının yeteri kadar bilinmediğini belirten Uzm. Dr. Sebahattin Alemdağ, bilinmemenin erken teşhisi etkilediğini dile getirerek; “ Çoğu meslek hastası, hastalığını bilmiyor. Bu en çok sıkıntı duyduğumuz durum, çünkü hasta bize geldiğinde hastalık safhası ilerleme göstermiş oluyor. Önlem alınabilirse meslek hastalıklarının ilerlemesi ve iş gücü kaybını önleyebiliriz”şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE ÇALIŞMA SÜRESİ AB ÜLKELERİNDEN FAZLA”

Maltepe Meslek Hastalıkları Hastanesi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Şule Dokur ise Ankara ve Zonguldak’tan sonra en çok başvurunun İstanbul’a yapıldığını belirtti. Dr. Şule Dokur Türkiye’de haftalık çalışma süresinin 49 saat olduğunu bunun da AB ülkelerine oranla çok fazla olduğuna değinerek: “Sağlık raporunda işçilere bölüm değişikliği verilmesi ile meslek hastalığı düzelebiliyor. Ancak geç başvuran hastalar da hastalığın ilerlemesi nedeni ile kalıcı bir rahatsızlığa dönüşüyor. Böyle durumlarda ise kişinin maluliyet aylığı alabilmesi için sağlık raporu düzenleniyor. Çalışma bakanlığı iş göremezlilik oranını hesaplıyor. Eğer bu oran yüzde 10’un üzerindeyse kişiye bir ek gelir bağlanıyor, bu oran yüzde 60 üzerindeyse işçi malulen emekli oluyor.”

EN FAZLA 28-47 YAŞ GRUBU GÖRÜLMEKTE

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici de Türkiye’de geçen yıl 510 meslek hastalığının olduğunu söylerken, İstanbul’un meslek hastası popülasyonu en yoğun yerler arasında bulunduğunu açıkladı. Prof. Mirici yaş dağılımı hususun da ise 28-47 yaş grubunda meslek hastalığının yoğunlukta olduğunu belirtti.

MESLEK HASTASI YÜKSEL ALP: “SAĞLIK GERİ GELMEZ”

5 yıldır geçimini kesici elmaslar yaparak sağladığını söyleyen 34 yaşındaki Yüksel Alp, hastane de tedavi görmekte olan meslek hastalarından yalnızca biri. İşini yaparken soluduğu kimyasal maddelerin kanına karışmasıyla hastalanan ve tedavi gören Alp, “İşimin zarar verici olduğunu bilseydim yapmazdım” derken, hastane odasından uyarıda bulundu: “Arkadaşlarım halen aynı işi yapmakta. Beni arayanlara meslek hastalığım hakkında bilgi veriyorum ki bu tür hastalıklara kimse maruz kalmasın. Ancak çekindikleri için halen kimse hastaneye gelmiyor. Tavsiyem işe girecek olanlara muhakkak o işi araştırsınlar ve neyin ne olduğunu bilerek başlasınlar. Sağlığımız gidince bizde gideriz” dedi.

48 yaşındaki Mustafa Ünal da 35 yıldır tornacılık yapmakta, omzundaki yırtık nedeniyle tedavi görüyor. Ünal, konulan teşhis nedeniyle verilen raporla bölümü değişen nadir çalışanlardan biri olduğunu ifade etti.

36 yaşındaki İlker Varol ise, çıraklık dâhil 23 yıldır otomotiv sektöründe çalıştığını bel ve kol ağrıları olması nedeni ile hastanede tedavi aldığını söylerken, rahatsızları nedeniyle verilen raporla birim değiştirmesi gerektiğini fakat buna rağmen işten çıkarıldığını belirtti. Varol, “Birim değişikliği talep edilmesine rağmen çalıştığım fabrikadan işten çıkardım. Özel sektör de çalıştığım için tedavim bittiğinde işime tekrar dönemeyeceğim”dedi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.