1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası faiz arttırımı kararı aldı
Merkez Bankası faiz arttırımı kararı aldı

Merkez Bankası faiz arttırımı kararı aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz arttırıma ilişkin kararı kamuoyuyla paylaşmak üzere Murat Çetinkaya başkanlığında toplandı.

A+A-

Son haftalarda döviz kurlarında görülen artışlardan sonra gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na çevrilmişti. Merkez Bankası tarafından alınan kararlar ve gerçekleştirilen uygulamalardan sonra döviz kurlarında düşüşler gözlemlenirken borsa da rahat bir nefes almıştı. Merkez Bankası uzun süredir beklenen faiz arttırımı kararını bugün açıkladı.

Murat Çetinkaya liderliğinde toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz koridorunun alt bandını %7.25'te sabitlerken, faiz koridorunun üst bandını ise %0.75 puanlık bir artışla %8,50'den  %9,25'e çıkardı.

Ayrıca Bankalararası Para Piyasası'nda  16.00-17.00 arası gecelik vade için uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabitlenirken borç verme faiz oranıysa  %10'dan %11'e çıkarıldı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre son dönemde gerçekleştirilen iktisadi verilerin olumlu bir grafik çiziyor. Alınan verilere göre iç talep zayıf seyrini sürdürürken Avrupa Birliği ülkelerinden gelen talepler ihracata olumlu bir katkı sağlamaya devam ediyor. Merkez Bankası tarafından alınan kararlar, tedbirler ve destekleyici teşviklerle birlikte iktisadi faaliyetlerin daha olumlu bir şekilde devam etmesini bekledikleri aktarılan bilgiler arasında. 

Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda şu ibarelere yer verildi:

"Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Toplam talep gelişmeleri enflasyona düşüş yönünde katkı vermektedir. Bununla birlikte son kurul toplantısından bu yana döviz kurlarında gözlenen aşırı hareketlilik enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri artırmıştır. Döviz kuru gelişmelerinin gecikmeli etkisi ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edebileceği öngörülmektedir. Bu çerçevede kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Ayrıca, döviz piyasasında iktisadi temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi halinde likidite araçları ile gerekli tedbirler alınacaktır."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.