1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kuran-ı Kerim'deki o sürenin ismini modaya alet ettiler
Kuran-ı Kerim'deki o sürenin ismini modaya alet ettiler

Kuran-ı Kerim'deki o sürenin ismini modaya alet ettiler

Suskunmedya.com'daki habere göre;Modanisa adlı tesettür mağazası Kur’ân-ı Kerim’de bir Sûre olan İnşirah ismini bir moda koleksiyonlarından birine adını vermesine üzerine tepkiler çığ büyüdü.

A+A-

Düzeltme:https://www.ulusalturk.com/modanisadan-insirah-aciklamasi-46898h.htm

 

 

 

 

Suskunmedya.com'daki habere göre;Modanisa adlı tesettür mağazası Kur’ân-ı Kerim’de bir Sûre olan İnşirah ismini bir moda koleksiyonlarından birine adını vermesine üzerine tepkiler çığ büyüdü.

Gazeteci Yazar Hasret Yıldırım sosyal medya hesabından şu sözler ile tepkisini gösterdi.

“İnşirah”
Kur’ân-ı Kerim’de bir Sûre ismi.

Kelime kökeni olarak; FerahIamak, genişIemek, sevinmek, açıImak manalarına geIir. 8 ayetten oluşan, Kur’ân-ı Kerim’in 94. Sûresi olan İnşirah Sûresi; Hz. Peygamber (S.A.V.)’in çok sıkıntılı bir döneminde, Mekke’de nâzil olmuş ve İnşirah (ferahlama) ismini almıştır…

Almıştır da, “Milenyum Çağının Materyalist Süslümanları” Onu da kapitalizme peşkeş çektiler… Doymak bilmeyen dünya hırsına alet ettiler… MODA NİSA isimli bir tesettür (???) firması, koleksiyonlarından birinin ismini İNŞİRAH koydu…

İnsan kendine sormadan edemiyor! Biz mağdurken daha mı ahlâklıydık? Yoksa ahlâksızlık yapmaya; mecalimiz, ortamımız mı yoktu? Para ve refah seviyesindeki artış, her şeye ulaşabilme gücü, bizi bozdu mu?

Ne oldu bize? Ne oldu? Sadece maddiyatımızı değil; idealimizi, onurumuzu, gururumuzu, inancımızı, değerlerimizi de birilerine teslim ettik! Tesettürlüler (Başörtülüler, Türbanlılar/Müslüman Hanımlar); seküler, laik, kapitalist, materyalist sistemin bir parçası oldu(k)!

Onları şekilden şekile, türlü kalıplara sokanlar da cabası… Ağa babaları… Para babaları… Ve biz seyreden “Erkekler…” İsmini de “tesettür modası” koydular bunun… Ayet ve hadislerde alenen malumat verilmiş “örtünme” ile alâkası olmayan bir giyim karmaşası…

Fe eyne tezhebûn!
Türkiye’de ne oldu, nasıl oldu da, 70’lerde “Başını Örten Kız” mü’minlerin gurur kaynağı iken; XXI. yüzyıl mahsulü (ameliyatlı, dövmeli, halhallı, hızmalı) “Başını Örten Kız”, her kendini bilen Müslümanı utandıracak yerlerin bir uzantısı haline geldi. (İsmet Özel)

Neticede, bugüne kadar canla-başla verilen mücadeleye mi yanarsın!? Kaybedilen şahsiyete mi yanarsın!? İnandığı gibi yaşamayanların, yaşadıkları gibi inandıkları bir din ortaya koymalarına mı yanarsın!? Bu nasıl bir ucuzluk!? Bayağılık!? Rezillik!?

Üç-beş kuruş daha fazla kazanacağım diye, kimsenin “benim dinimle oynamaya” hakkı yok! Ey tesettür (???) firması MODA NİSA… Benim dinimi ve inancımı temsil etmeyen kıyafetlerinde, benim dinimin ve inancımın mukaddesâtı olan bir kelimeyi kullanamazsın! Git kendine, MODALARDAN bir isim bul…

Tüm dostlarımdan, aşağıda verdiğim irtibat vesileleriyle, MODA NİSA ile temasa geçip protestomuzu göstermesini rica ediyorum. Bu ismin değiştirildiği açıklanana kadar mevzuu gündemde tutalım… Unutmayın! Biz sustukça, daha da beteri olacak, Allahû Âlem!

Gerçek Hayat Genel Yayın Yönetmeni Can Kemal Özer’de şu sözler ile tepki gösterdi.

“Âlâ ismi şerifine haklı olarak itiraz eden Diyanet @diyanetbasin @DIBAliErbas bu sömürüye de ivedi itiraz etmeli”

Twitter Kullanıcılarından Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.