1. HABERLER

  2. KÜLTÜR VE YAŞAM

  3. Kitap Sevgisi Kıraathanede Aşılanıyor
Kitap Sevgisi Kıraathanede Aşılanıyor

Kitap Sevgisi Kıraathanede Aşılanıyor

Gaziantep'te bir gurup yazar, akademisyen ve emekli öğretmen gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak için kafeleri gezip, kitap okuyarak şiir söyleşisi yapıyor.

A+A-

Gaziantep'te bir gurup yazar, akademisyen ve emekli öğretmen gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak için kafeleri gezip, kitap okuyarak şiir söyleşisi yapıyor.


    Kitap okuma oranlarının Türkiye’de istenilen seviye de değil. Halka kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için aktiviteler yapılıyor. Ticaret ve sanayi şehri Gaziantep'in eğitimde istenilen seviyenin altında olduğunu belirtti. Edebiyat aşıkları, ekonomide yaşadığı ivmeyi, eğitim kültür ve sanatta da göstermesi için bu aktiviteyi gerçekleştirdiklerini belirtti. Genel hedef kitlelerin de gençlerin olduğunu da belirttiler. Kafeye çevrilen Tarihi Kaleoğlu mağarasına gelen gönüllüler, saz türkü eşliğinde kitap okuyarak şiir söylediler. Gençlerle beraber güzel vakit geçiren gönüllüler, hedeflerinin eski kıraathane kültürünü, gençlerin yoğun vakit geçirdiği kafelere taşımak olduğunu vurguladılar.


Grup adı hedefimiz gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak olan projelerini dile getiren Mehmet Kara hedeflerinin gençler olduğunu söyledi.


    Kara, Eski kıraathane kültürünü günümüz kafelere uygulamaya çalıştıklarını belirtti.
Kafe işletmecisi Mehmet Kaleoğlu ise çok duygulandığını belirtti. Ve bu uygulamanın sürekli hale dönüşmesini istediğini açıkladı. Proje kapsamında gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için gelen akademisyen, yazar ve edebiyatçılar ise, hedeflerinin gençlere kitap okumayı sevdirmek olduğunu dile getirdiler. Kültür ve sanat alanının gençler arasında zayıf kaldığını ifade eden edebiyatçı gurup, bunun için böyle bir proje düşündüklerini, inşallah gençlere kitap okumayı sevdireceklerini belirttiler.


  Edebiyatçı gurup, kafede oturanlarla birlikte saz ve türkü eşliğinde kitap okuyarak şiirler söylediler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.