1. HABERLER

  2. BLOG

  3. Kitap okumak hayatınızı değiştirir
Kitap okumak hayatınızı değiştirir

Kitap okumak hayatınızı değiştirir

Kitap insan hayatındaki düşünce, his, duygu ve özelliklerin içtenlikle sade ve yalın ifadelerle anlatıldığı somut eserdir. Kısacası kitap hayatımızda en önemli unsurlardan biridir.

A+A-

Hayatımızda yaşadığımız türlü yaşanmışlıkları edindiğimiz tecrübelerin farklı bakış açılarıyla belirttiğimiz en önemli unsurdur. Kitap okumayla başlayan alışkanlığımız bizi aynı zamanda bilgi birikimine sürükleyerek kültür hazinemizi geliştirip büyütür. Yaşam tarzımız, karakterlerimizin tek aynası kitaptır. Kitap aynı zamanda sözcük hazinemizi geliştirmede en büyük varlıklarımızdan biridir. Bir kitabı okurken onun ne olduğunu anlamak için düşünmeye vakit ayırırız. Bu sayede beyin gücümüz hem dinlenme safhasına geçer hem metinleri anlamamızdaki rahatlığı sağlar. O esnada düşünme uyarısıyla birlikte bilgileri özümleriz. Kitap okuyan kişilerin kimya, biyoloji, matematik ve fizik gibi derslerde çok daha başarılı oldukları, konuşma yeteneklerinin hatasız ve akıcı bir şekilde yorum yapabilme gücünün yüksek olduğu otoritelerce kanıtlanmıştır. Hızlı okuma becerisi olanlar hızlı anlama yeteneğine sahip kişilerdir.

Kitap okuma alışkanlığımızın sonucunda kendimizi iyi ifade ederiz. Sorunları problemsiz bir şekilde çözümleme noktasına getiririz. İnsan ve etrafı çok iyi analiz etme yeteneğimiz gelişir. Kitap okuma alışkanlığı oluştuğu zaman insanlar eğitim hayatında en önemli noktaya sahip oluyor demektir. Kitap okuyan kitlelerde olayları inceleme yeteneği gelişerek kişilik kaliteleri artar. Zengin kelime ve ifade gücü yüksek insanlarda beyin kavramlarıyla geniş düşünebilme yetilerini getirme olasılığı yüksektir. Bu kişiler toplum, aile ve yaşam biçimlerinde özel statüye sahip olurlar. Kitap okuma seçiminde en önemli unsur bizleri bilgilendirici aynı zamanda heyecan veren sürükleyici ve anlaşılabilir tarzdaki eserleri okumak her zaman tavsiye edilmiştir. Bu kriterler sonucunda kitap okuma alışkanlığımızı edinmemiz konusunda sağlam adımları atmış oluruz. Bilimsel ve tarihi nitelik taşımayan kitapların okunması olumsuz etkiler yaratarak zaman kaybına sebebiyet verir. Bu sebepten ötürü okuyanları yormayacak, sade anlatımla ifade edilebilen, kolayca anlaşılır ve öğretici kitaplar okunmalıdır.

Kitap okunduğu sürece insanların can sıkıntısı ortadan kalkar ve iyileştirme edici etkisi vardır. Kitap her yerde okunan bir araçtır. Kitaplarda konusu geçen tiplemeler bizlere çok farklı perspektif ve bakış açıları sunmaktadır. Terapi edici özelliklere sahiptir. Güleriz, üzülürüz, neşeleniriz sonuç çıkartırız. Kitap okuyan kişilerde iyi okuma ve iyi yazma becerisi oldukça yüksektir. Okumak beyin hücrelerimiz arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Yani bizlerin zeki kişiler olmamızı sağlar. Kitabın günlük gazete, dergi ve broşürden tek farkı kalıcılığı ve gerektiğinde başvurulacak en önemli kaynaklardan biri olmasıdır. Doğru seçimlerle okunan kitaplar her dönem yarar sağlayabilen değerli kaynaklardır. Değer taşıyıcı kitapların okunduktan sonra muhafaza edilmesi gelecek nesillerin de bu kitaplardan faydalanmasını sağlamaktadır. Bu konuda gelişmiş olan ülkelerin kitap okuma konusundaki ortaya konulan tablolar oldukça etkili olmuştur. Okuduğumuz her kitap hayal gücümüzün genişlemesine yardımcı olur. Gelişen her hayal gücü insana başarı ve mutluluk getirir algı gücümüzü kuvvetlendirmemizi sağlar. Okuduğumuz kitaplar sayesinde tane tane konuşmayı iyi bir imla bilgisine sahiplenmeyi temin etmiş oluruz. Kompozisyon ve makale yazımlarında başarıya ulaşmış ve kusursuz yazı yazabilme yeteneğine ulaşırız. Karşıt konuşmalar esnasında suskunlukta bulunmayıp konu hakkındaki farklı fikir ve düşüncelerimizi rahatlıkla aktarabiliriz. Kitap okumak bizlerin yaşam tarzında önemli faktörlerden biridir. Gelişim çağında kitap okumanın pek çok faydası olabileceği gibi kişisel gelişimlerde de oldukça önemli roller üstlenir. Hayal dünyası ve ufuklar açılmasında etkinlik sağlamaktadır. Kitap okuyan kimselerin kendilerine olan özgüveni diğer insanlara nazaran daha fazla olduğu kanıtlanmış ve ispatlanmış, toplumda kabul görülür kişilerden oluştukları kanıtlanmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.