1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kaçak ithal araçlara af geliyor
Kaçak ithal araçlara af geliyor

Kaçak ithal araçlara af geliyor

Yurtdışından sıfırmış gibi ithal edilen, daha sonra ikinci el olduğu tespit edilen lüks araç sahiplerine af geliyor. Araçların son sahipleri, ÖTV'nin yüzde 25’i kadar tutarı ödedikleri takdirde araç üzerindeki el koyma ve müsadere kararı kalkacak.

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, distribütörler dışında galeriler tarafından ithal edilen araçları sıkı takibi neticesinde binlerce araca el konuldu. Doğrudan araç ithal edemeyen galeriler, Almanya gibi otomobil üreticisi ülkelerden, kullanılmamış ama Alman vatandaşlara satılmış gibi gösterilen araçları sıfır araçmış gibi ülkeye sokuyor. Yapılan incelemelerde yurda 2. el olarak girdiği tespit edilen bu tür araçlar el değiştiriyor ve halen 2’nci, 3’üncü, 4’üncü sahiplerin elinde bulunuyor. Bakanlığın bu araçlara el koymasıyla, aracın geçmişi hakkında bilgisi olmayan çok sayıda kişinin mağdur olması üzerine TBMM’deki torba yasa tasarısıyla düzenleme yapıldı. Konuyla ilgili olarak Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ile Gümrük Kanunu’na geçici madde eklendi. Buna göre, yasanın yürürlüğe gireceği tarihten önce ülkeye sokulmuş olan ve 2. el olduğu ya da bedeli düşük gösterilerek vergileri eksik ödendiği sonradan tespit edilen araç sahipleri için af getirilecek. Bu kişiler, 6 ay içinde başvurmaları durumunda, aracın ithalatı sırasında ödenmesi gereken ÖTV’nin yüzde 25’i tutarını ödemeleri halinde araçlar üzerindeki el koyma ve müsadere kararları kaldırılacak. El konulup hacizle satılmış olan araçların sahipleri ise bu haktan faydalanamayacaklar. Bakanlık tespit etmeden, kendileri beyanda bulunanlar ise yüzde 15 oranında ÖTV ödeyecekler. Af düzenlemesinden, araçların şu anki sahipleri yararlanacak. İthalatçı galerilere ilişkin davalar ve cezai sorumluluklar devam edecek.

 

53 BİN ARAÇ İTHAL EDİLDİ

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, Türkiye’ye yılda 500 bin aracın ithal edildiğini, bu araçların yüzde 1.5-2.5 arasındaki kısmının galeriler tarafından yapıldığını belirtti. 2007- 2016 yılları arasında bu yolla ithal edilen araç sayısının 53 bin olduğunu belirten Aşçı, bunların bir bölümünün değerin düşük gösterildiğini, bir bölümünün ise ikinci el olarak yurda getirildiğinin sonradan tespit edildiğini kaydetti. Aşçı, Almanya başta olmak üzere otomobil ithal edilen ülkelerle yapılan bilgi paylaşımı nedeniyle, Türkiye’ye getirilmeden başka ülkede satışı yapılarak tescil edilen araçları saptayabildiklerini belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.