1. HABERLER

  2. GENEL

  3. İstanbul depremle baş edebilir hale gelmek zorunda
İstanbul depremle baş edebilir hale gelmek zorunda

İstanbul depremle baş edebilir hale gelmek zorunda

“Deprem çantası çok çok önemlidir. Göçük altında kalma durumunda sesinizi duyurmanız için düdük mutlaka çantada olmalıdır”

A+A-

İstinye Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Profesör Doktor Güven Kıymaz, kentsel dönüşümle zayıf yapı stoğunun azaltılmasının önemine dikkat çekerek, depreme hazırlıklı olmanın önemli olduğunu söyledi. Profesör Doktor Kıymaz, “Deprem çantası çok çok önemlidir. Göçük altında kalma durumunda sesinizi duyurmanız için düdük mutlaka çantada olmalıdır” dedi.

Türkiye’de sık sık deprem olmadığı için insanların daha hazırlıksız olduğunu söyleyen İstinye Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Profesör Doktor Güven Kıymaz, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlere yönelik açıklamalar yaptı. Deprem anında insanların çok panik yaptığını hatırlatan Profesör Doktor Kıymaz, “Japon toplumunun depremlere bu kadar hazırlıklı olmasının bir nedeni de sık aralıklarla deprem olmasıdır, uyanık vaziyetteler. Binalarda 20 yıl önceye göre önemli çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda depreme dayanıklı olmayan bina, altyapı, köprü, hastane stoğunu azalttık ama yeterli bir noktada değiliz” diye konuştu.

Kentsel dönüşümle zayıf yapı stoğunu azaltmak gerektiğini söyleyen Profesör Doktor Kıymaz, “Kentsel dönüşümde belirli seviyede yol alındı ancak yapacak çok iş var. Çalışmaları derinleştirmeli ve yaygınlaştırmalıyız. Kentsel dönüşüm depreme karşı önemli bir çözüm yöntemi. Politika yapıcıların öncelikle kentsel dönüşüme ihtiyacı olan ilçeleri belirleyip, eksiklere bakmaları lazım. Binaların dönüşümlerini daha hızlı bitirmek gerekiyor. Depremde hasar görecek bina sayısını ‘sıfıra nasıl indiririz’ mantığı ile yola çıkmalıyız. Temel amacımız mühendislik hizmeti almış yapı stoğunu artırmak olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Deprem yönetmeliğini işaret eden Profesör Doktor Kıymaz, “Vatandaşların deprem yönetmeliğini doğru bir şekilde uygulayacak mühendislere danışarak ve belediyelerin ilgili birimlerine başvurarak oturdukları binaların riskli olup olmadığını kontrol ettirmelerini öneriyorum” dedi.

İstanbul’da şiddetli bir deprem olma ihtimalinin Türkiye’nin diğer şehirlerine göre 5-10 kat daha yüksek olduğunu belirten Profesör Doktor Kıymaz, “Depremden sonra telafisi mümkün olmayan iki önemli nokta var. Biri can kaybı, diğeri ise tarihi yapılarımız. Önemli bir tarihi mirasımız var ve yapıların çoğu risk altında. Bu yapıların deprem performansını artırmaya yönelik çalışmalar var. İyi düşünmek lazım tarihi yapıları kaybedersek telafisi zor olur” diye konuştu.

Deprem sırasında panik yapmamak gerektiğinin altını çizen Profesör Doktor Kıymaz, “Emniyetli ve açık bir alana sığınmak gerekiyor. O sırada kesinlikle asansörleri kullanmamak lazım. Deprem çantası çok çok önemlidir. Çantanın içinde mutlaka düdük olması gerekiyor. Göçük altında kalma durumunda sesinizi duyurmanız için düdük önemli. Belki evde depreme yönelik tatbikat yapmak lazım. Çantanın içinde su, besin maddeleri, telefon, ilave şarj olmalıdır bunları aile bireylerinin evde oturup planlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Profesör Doktor Kıymaz, “İBB Deprem ve Zemin Araştırmaları Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir çalışma var. Buna göre, 7.5 şiddetinde bir deprem olması durumunda 6 bin ile 10 bin arasında binanın ağır hasar göreceği bekleniyor. Buna tekabül 50 bin kişinin hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor. Bunları göz önünde bulundurarak en hızlı şekilde önlem almalıyız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.