1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. GTÜ'den ‘Nefes Analizi’ Projesi
GTÜ'den ‘Nefes Analizi’ Projesi

GTÜ'den ‘Nefes Analizi’ Projesi

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Ziya Öztürk, 'Nefes Analizi' ile diyabet, astım, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkların erken teşhisine yönelik elektronik burun geliştireceklerini söyledi.

A+A-

TÜBİTAK 1001- Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı "Nefeste Biyomarker Molekül Tespiti için Kimyasal Sensör Dizisi Geliştirilmesi" projesinin destekleneceğini açıklayan Prof. Dr. Zafer Ziya Öztürk, nefes analiziyle diyabet, astım, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkların erken teşhisine yönelik elektronik burun geliştireceklerinin ve projenin iki yıl sonra hayata geçeceğini bildirdi.

Kan vermeye gerek olmadan, uzun ve acılı tahlillere ihtiyaç kalmadan hastalıkların teşhisinin mümkün olacağını söyleyen Öztürk, "Proje sayesinde sağlık sektöründe bir ilke daha imza atılacak. GTÜ'de, kistik fibrozis, diyabet, astım, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi biyomarker molekülleri belirli olan hastalıkların nefes analizi ile teşhis edilmesi için metal oksit tabanlı kimyasal sensör(elektronik burun) ve sensör dizileri geliştirilecek" ifadelerini kullandı.

"Nefeste Biyomarker Molekül Tespiti için Kimyasal Sensör Dizisi Geliştirilmesi" projesinin insan nefesinde bulunan gazları analiz ederek, hastalığın erken teşhisini kolaylaştıracağını söyleyen Öztürk, "Günümüzde hastalıkların teşhis edilmesi veya teşhis edilen hastalıkların tedavisi esnasında izlenmesi, genel olarak vücut sıvılarının (kan ve idrar, ter, vb.) tahlili ile yapılıyor. Bu yöntemler hastaya kısmen acı, zahmet ve korku yaşattığı için hastalar tarafından tercih edilen bir yöntem olmamakla birlikte yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Nefes Analizi, insan nefesinde bulunan gazların analiz edilmesi ile hastalığın erken teşhisini sağlayacak yeni bir yöntem olacak. Ayrıca yeni doğan bebeklerden yaşlılara kadar kolayca uygulanabilecek; acısız ve hızlı olup ayrıca dış müdahale gerektirmeyecek" dedi.

Prof. Dr. Zafer Ziya Öztürk, "Hastalardan toplanan nefes örnekleri, bünyesinde barındırdıkları gazların oranı veya varlığı ile değerlendirilecek. Düşük maliyetli, dayanıklı, taşınılabilir ve yüksek duyarlılığa sahip metal oksit tabanlı kimyasal sensör dizileri üretilecek. Bu proje ile hastalıklara özgü belirlenmiş biyomarkerların (HCN, NO, NH3 ve Aseton) algılanması amacı ile hastalıkların erken teşhisi ve tanısı bu sensörlerle gerçekleştirilecek. Türkiye'de ilk olacak bu çalışma, gaz sensörü alanındaki etkinliğimizi sağlık alanına da taşımamıza olanak sağlayacak" şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.