1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz Kızarmasına Dikkat
Göz Kızarmasına Dikkat

Göz Kızarmasına Dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, konjonktiva hastalıkları hakkında bilgi verdi.

A+A-

Opr. Dr. Şeyda Atabay, "Göz kapaklarının iç kısmını ve gözümüzün sklera denilen beyaz tabakasıın ön kısmını örten ince, saydam, müköz membrana konjonktiva denir. Bu nedenle gözlerimizle ilgili bir sorun oluştuğunda ilk tepki veren ve bu tepkisini kızararak, çapaklanarak, kanlanarak,  batma hissi yaparak gösteren de bu tabakadır. Normal sağlıklı kişilerde beyazımsı bir renk olduğundan gözükmezken, en küçük bir rahatsızlıkta yoğun kan damarları içerdiğinden aşırı kanlanarak kırmızı bir renk alır" şeklinde konuştu.

Konjonktiva lezyonlarının konjonktiva tümörleri ile karışabileceğini , tanı konulmasının bu nedenle güçlükler oluşturduğunu söyleyen Op.Dr. Şeyda Atabay, "Hastalarımızın başvuru sırasındaki şikayetleri en çok büyüyen kitle şeklindedir. Bunun dışında kızarıklık, şişlik, batma,kanlanma, çapaklanma olabileceği gibi zaman zaman da gözlük muayenesi için başvuran bir hastada rastlantısal olarak saptanabilmektedir. Konjonktiva tümörlerinin erken tanı ve tedavisi hastanın görsel yetilerinin korunmasında, estetik deformite gelişiminin engellenmesi ve göz kaybının önlenmesinde önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

Kırmızı göz hastalığının en sık görülen sebebinin enfeksiyon olduğunu belirten Atabay, şöyle konuştu:

"Bakterilere bağlı oluşan enfeksiyonlarda ek olarak sekresyon oluşarak hastada çapaklanma olmaktadır. Hastalığın en masum olanıdır. Viral etkenlere bağlı oluşan enfeksiyonlar en kırmızı hatta kanama odakları oluşturan hastalıktır. Çok bulaşıcıdır. Uzun süreli olabilir, kornea tutulumlarına neden olabilmektedir. Göz kornea tabakası hastalıklarından biri olan kornea ülseri ise oldukça önemli olan ve gözde lekeler oluşturarak görmede azalmalara neden olan bir hastalıktır. Allerik konjonktivitler ile özellikle göze kaşıma sonrasında belirgin kanlanma odakları olmaktadır.

Göz travmaları diğer bir kırmızı göz nedenidir. Göz konjonkivasında travmaya bağlı kanama yırtılma nedeniyle olabilmektedir. Ameliyat ile tedavi gerektirebilir. Kendiliğinden olan ve genelde hastanın farkında olmadığı, çevresindekilerin uyardığı kırmızı göz nedeni subkonjonktival hemoraji olarak adlandırılır. Genelde hipertansiyon sebebiyle olmaktadır. Hastalar için uyarıcıdır. Vücutta zorlanma sebebi ile olmaktadır. Diğer bir önemli kırmızı göz sebebi üveit hastalığıdır. Üveit hastalığı gözde belirgin görme kayıplarına neden olabilen immun sistem hastalığıdır. Silyer enjeksiyon dediğimiz farklı bir kırmızı göz hastalığına neden olur ve görme azlığı ile birliktedir. Bunlardan daha başka olarak glokom yani göz tansiyonu gibi göz kuruluğu gibi pekçok farklı hastalıklar kırmızı göz sebebi olabilmektedir. Her hastalığın tedavisi farklıdır, bir hastalık için verilecek tedavi diğer hastalık için sakıncalı olabilir. Bu nedenle hastalarımızdan telefon veya mail ile kırmızı göz bulgularını bahsetmeleri ile muayene olmadan tanı koymak hatalı veya eksik olabilir. Bu şekilde muayene etmeden tedavi vermek ise doğru değildir. Tüm bu sebepler için kırmızı göz hastalığımız var ise mutlaka en kısa zamanda göz hastalıkları uzmanı muayenesi olmalarını önermekteyiz."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.