1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Facebook kişisel bilgilerimi açıklıyor!
Facebook kişisel bilgilerimi açıklıyor!

Facebook kişisel bilgilerimi açıklıyor!

Son günlerde facebook sayfalarında sürekli lütfen bunu kopyalayıp yapıştırın gibi yazılar görmekteyiz. Lütfen bunu yapmayın.

A+A-

Hatırlarsanız ilk facebook sayfanızı oluşturduğunuzda, facebook kullanımı hususundaki şartlar size sunuluyor ve bunları kabul edip etmemek size kalmış. Şayet hatırlamıyorum diyorsanız facebook sayfanızdan ayarlar- gizlilik ve güvenlik sekmelerinden yeniden düzenleme yapabilirsiniz.

Sosyal medyada son günlerde hızla yayılan birkaç farklı mesaj kullanıcıların 'zoraki' olarak bu mesajı yayınlamasına neden oluyor.

Facebook'ta bir uyarı mesajı olarak paylaşılanlardan biri şöyle:

"RESMILEŞTI DİKKAT!!!T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. NOT: PAYLASMAYIN DUVARINIZA YAPISTIRIN."

FACEBOOK NASIL HİZMET VERİR?

Facebook, iletişim ve reklam platformları da dahil oldukça geniş yelpazeli ürün ve hizmetler sunar. Bu ürün ve hizmetlerin çoğunluğu, Facebook deneyiminizin bir bölümüdür. Facebook mobil uygulaması, Paper ve Messenger gibi. Slingshot, Internet.org, Rooms gibi uygulamalar ise daha bağımsız hizmet sunar (ör. Hizmete Facebook hesabınız üzerinden kaydolmanız ya da giriş yapmanız zorunlu olmayabilir). Sayfa Yöneticisi, Hedef Kitle İstatistikleri benzeri hizmetler ise reklam sahipleri gibi iş ortaklarına sunulan ürünlerdir. Hizmetlerin tümü, bilgilerin toplanması, kullanılması ve paylaşıma açıklığı hususunda bilgi verilerek yapılmaktadır. Bazı ürün ve hizmetler de farklı koşullar da geçerli olabilmektedir. Böyle bir durum var ise facebook, ilgili hizmet üzerinden gereken bilgi paylaşımını yapmaktadır.

Bazı durumlarda, sunulan ürün ve hizmetlerin kendilerine ait gizlilik ilkeleri ve koşullarının da mevcut olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Facebook şirketlerinin de kendilerine özel hizmetleri, koşulları ve ilkeleri bulunur. Şirketlerin listesini ve her birinin ilkelerini de bağlantılarında görebilirsiniz.

FACEBOOK NEDEN ANDROİD CİHAZIMIZA VE VERİLERİMİZE ERİŞİM İÇİN İZNİ İSTİYOR?

Facebook uygulamasını Android cihazınıza yüklediğinizde, telefon ya da tabletinizde Facebook'un Android cihazınızdaki verilere erişmek ya da Android cihazınızın özelliklerini kullanmak adına izin istediğine dair bir bildirim görmelisiniz. Android cihazlarda çalışabilmek adına uygulamaların neredeyse tamamı bazı izinlerine gereksinim duyar. Bu izinleri uygulamadaki özellikleri kullanabilmek için almalıdır. Android izinlerin adlandırılma şeklini kontrol ettiğinden, adlandırılma biçimleri Facebook uygulamasının bu izinleri kullanma biçimini her zaman yansıtmaz.

Bu izinlerden bazılarını korkutucu bulabilirsiniz. Bunların nasıl kullandığı hakkında daha fazla açıklama gerekirse, facebook uygulamasını zaten yüklediyseniz, uygulamadaki izinlerin listesini telefonunuzdan Uygulama Yöneticisinde ya da Play Store'a girip İzinler kısmında Detayları Gör’e butonunu açarak görebilirsiniz.

YASAL TALEPLERİ NASIL BİR YOL İZLENİYOR?

Facebook kanunen gerektirdiğine iyi niyet çerçevesinde inanır ise, yasal bir talebi (arama izni, mahkeme emri veya mahkeme celbi gibi) ifa için bilgilerinize erişebilir, onları saklar ya da paylaşabilir. Burada, yargı yetkisindeki yasalar gereğince talebin cevaplanması gerekli olduğunu, söz konusu durumun bu yargı kapsamındaki kullanıcılar için geçerli olduğunu ve uluslararası kabul edilmiş standartlara uygun olduğunu iyi niyet çerçevesinde düşünmesi durumunda, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerden gelen yasal talepler de de uygulanabilir. Dolandırıcılık ve yasa dışı başka bir faaliyetin tespiti, önlemek ve çözmek; soruşturmaların bir parçası olan durumlar da dahil, sizi ve kendisini, ayrıca başkalarını korumak veya ölüm veya muhtemel fiziksel yaralanmaların önüne geçmek için gerekliyse iyi niyet çerçevesinde düşünülen durumlarda da bilgiye erişebilir, saklayabilir ve paylaşabilir.

Örneğin, Hizmetler içinde ve dışında dolandırıcılık ve kötüye kullanım düşünüldüğünde bunu önlemek için, hesabınızın güvenilirliği hakkında üçüncü şahıs ortaklarla bilgi paylaşılabilir. Size ait bilgileri, Facebook ile yapılan alışverişlerle ilgili işlem verileri de dahil, yasal bir talep, resmi bir soruşturma, koşul ya da ilkelerin olası ihlalleriyle ilgili soruşturmalara konu olabileceğinden zararın önlenmesi için uzun bir süre boyunca erişilebilir ve bu bilgiler tutar. Kötüye kullanımın veya koşulların diğer ihlallerinin tekrarlanmasını önlemek adına koşulları ihlal ettiklerinden dolayı kapanan hesaplardaki bilgileri en az bir yıl boyunca saklar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.