1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş hastalıklarında lazerle tedavi yöntemi hastayı rahatlatıyor
Diş hastalıklarında lazerle tedavi yöntemi hastayı rahatlatıyor

Diş hastalıklarında lazerle tedavi yöntemi hastayı rahatlatıyor

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Utkan Kamil Akyol, günümüzde lazerle diş tedavisinin giderek yaygınlaştığını söyleyerek, daha hızlı ve ağrısız bir tedavi yöntemi olduğunu belirtti.

A+A-

Diş hastalıklarında lazerle tedavi hastayı rahatlatıyor

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Utkan Kamil Akyol, günümüzde lazerle diş tedavisinin giderek yaygınlaştığını söyleyerek, daha hızlı ve ağrısız bir tedavi yöntemi olduğunu belirtti. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Akyol, “İyileşme süreci oldukça başarılı ve hasta iğne kullanılmadığı için kendini daha rahat hissediyor” dedi.

Ağız, diş ve çene sorunlarının tedavilerinde dünyada hızla yaygınlaşan lazer tedavisi dişçi korkusu olanların yeni tercihi olmuş durumda. Kaygının en az seviyeye indirilmesinde rol oynayan lazer tedavisi hakkında bilgilendirmede bulunan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Utkan Kamil Akyol, “Düşük Seviyeli Lazer Terapi’ (LLLT), ağız sorunlarının tedavisinde, yara iyileşmesini hızlandırıcı ve ağrıları yok edici etkisiyle konvansiyonel yöntemlere alternatif geniş bir kullanım alanına sahip” diye konuştu.

Lazerin diş tedavilerinde kullanımı birçok avantaj sağlamaktadır. Ağrısız, anestezisiz ve kanamasız bir tedavi imkânı sağlayabilmektedir. Yara iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Lazerle diş beyazlatması geleneksel yöntemlere göre daha kısa sürede yapılabilmektedir ve lazerle daha iyi sonuç almak mümkündür.

Ayrıca lazer uygulamaları ile, halk arasında lazerli dolgu diye bilinen ve mavi bir ışık kaynağı ile sertleştirilen kompozit dolgu (beyaz dolgu) uygulamaları birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Kompozit dolguda kullanılan ışık kaynağı lazer değildir.

Diş hastalıklarında lazerle tedavi hastayı rahatlatıyor

Diş eti hastalığı, Gömülü diş ameliyatları, dişlerin renklenmesi ve hassasiyetinin giderilmesi, çene eklemi hastalıkları, ağız ülserleri gibi birçok rahatsızlığına lazer ile tedavi edilebildiğini belirten İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Utkan Kamil Akyol, hekim ve hastane seçiminin önemine vurgu yaptı.

Bistüri ve dental matkaplara olan ihtiyacın zaman içerisinde azalabileceğini ve bir süre sonra ortadan kalkacağını dile getiren Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Utkan Kamil Akyol, “Tedavi ile anestezi olmadan bazı işlemler yapılabilmekte, iyileşme süreci oldukça başarılı ve hasta iğne kullanılmadığı için daha rahat hissetmekte. Ancak uzman olmayan kişilerce yapılan, dalga boyları, seans sayısı ve süresi yanlış lazer uygulamaları hastalara zarar verebilir. Bu nedenle hastaların, hekim ve hastane seçiminde çok dikkatli olması gerekir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.