1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Devletin sigortası konumunu korumalı"
"Devletin sigortası konumunu korumalı"

"Devletin sigortası konumunu korumalı"

Referandum çalışmaları için Konya'da bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,burada yaptığı konuşmasında Cumhrubaşkanı'nın tarafsız olması gerektiği vurgusunu yaptı.

A+A-

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Konya'nın Seydişehir ilçesinde Kızılay Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini ifade ederek, "Niye tarafsız olması lazım, çünkü oy versin vermesin, hangi partiden, inançtan, kimlikten olursa olsun 80 milyonu bir kişi temsil edecek. Onun adı da cumhurbaşkanı. Eğer cumhurbaşkanı tarafsız olmazsa, partizan olursa 80 milyonu temsil edemez. Mesela ben 80 milyonu temsil edemem, Sayın Bahçeli 80 milyonu temsil edemez. Sayın Binali Yıldırım 80 milyonu temsil edemez. Biz arabamızda Türk bayrağı taşıyamayız. Türk bayrağını taşıyacak olan, cumhuru temsil eden, 80 milyonu temsil eden cumhurbaşkanı olacak. Dolayısıyla cumhurbaşkanının tarafsızlığının temel noktası, ana kaynağı 80 milyonu temsil etmesidir. O nedenle sandığa giderken hangi partiden olursak olalım, hangi kimlikten olursak olalım, kadın, erkek, yaşlı, genç biz 80 milyonu temsil eden bir kişiyi seçiyorsak onun tarafsız olması lazım. Tarafsızlığın bu kadar önemi vardır. Sayın cumhurbaşkanının tarafsız olmasının nedeni devletin sigortası olmasıdır" dedi.

ELİNİ VİCDANINA KOY SANDIĞA ÖYLE GİT

Tarafsızlığın devletin geleneğinde çok önemli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ne zamandan beri, Cumhuriyetin kuruluşundan beri. O nedenle tarafsız davranmak önemli. Şimdi başka bir soru daha. Anayasa değişikliğine ben gidip "evet" oyu vereceğim diyen vatandaş, cumhurbaşkanı tarafsız olmasın iradesini ortaya koyar. O iradeye vatandaşımız öyle dediği için saygı duyacağız ama cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Cumhuru temsil etmeli, bayrağı taşımalı, dolayısıyla devletin sigortası konumunu korumalı diyorsa ve gideceğiz hep beraber hayır oyunu kullanacağız. O oyun da evet oyu kadar saygınlığı vardır. Ben hiçbir zaman vatandaşa git illa evet oyu kullan, git illa hayır oyu kullan demiyorum. Sadece şunu söylüyorum, elini vicdanına koy sandığa öyle git" şeklinde konuştu.

"18 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN MİLLETVEKİLİ OLACAĞINA İNANAN VAR MI?"

"Mahkemeler siyasetin emrinde olmamalı" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Mahkemede sadece ben mi adalet arıyorum. Her partiden vatandaşımız mahkemede adalet arar. O zaman bir partinin genel başkanı hakim tayin etsin bir şey olmaz diyor ise "evet" oyu kullanılacak. Hayır, hakim bağımsız olmalı, adalet dağıtmalı, vicdanına göre, hukukun üstünlüğüne göre karar veriyor deniliyorsa gidilecek hayır oyu kullanılacak. Bu kadar basit. 18 yaşında milletvekilliği getiriyorlar. 18 yaşında çocuğumuz milletvekili seçilecek. Ömür boyu askerlikten muaf olacak. 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra milletvekili emekli aylığını kazanmaya hak kazanacak. Ben şimdi sormak istiyorum? 18 yaşındaki çocuğun milletvekili olacağına inanan var mı? 18 yaşında milletvekili olacak, işi yok gücü yok" şeklinde konuştu.

"550 MİLLETVEKİLİ BANA GÖRE SAYISI FAZLA"

"550 milletvekilimiz bana göre sayısı fazla" diyen Kılıçdaroğlu, "Ama anayasa 550 demiş. Şimdi sayıyı 600'e çıkarıyoruz. 600'e çıkmanın 5 yıllık maliyeti 187 trilyon lira. Eğer vatandaşımız 550 milletvekili yetmiyor 600 milletvekili olsun varsın canları sağolsun, ben parayı vermeye hazırım diyorsa sandığa gidecek "evet" oyu kullanacak. Ama 600 milletvekili olmaz yazık günahtır, 500 zaten bizim neyimize yetmiyor, 550 milletvekili olsun deniliyorsa o zaman hayır oyu kullanacak. Bugün bakanlık kurulması için Türkiye Büyük Millet Meclisinin karar alması lazım, kanun çıkarması lazım. Şimdi Meclis devre dışı, kanun çıkarmayacak, bakanlıklar ilgili kanunu bir kişi kararnameyle çıkaracak. Bir sabah kalkacağız ki Türkiye'deki bütün yönetim değişmiş. Eğer böyle bir yetki verilsin diyorsanız gideceksiniz evet oyu kullanacaksınız. Böyle bir yetki verilmez, Türkiye Cumhuriyeti bu kadar ucuz bir devlet değildir diyorsanız gideceksiniz hayır oyu kullanacaksınız. Bu kadar basit" ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, tarihimizin şanla şerefle dolu olduğunu, tarihimizde ortak mücadele bulunduğunu ifade ederek, "Çanakkale'de yatanlar hangi partiden diye sorsam bana cevap verebilir misiniz? Çanakkale'de yatanların partisini nasıl sorarsın sen diye beni eleştirisiniz. Orada hepimizin babaları, dedeleri yatıyor. Biz mücadeleyi boşuna yapmadık. Cumhuriyeti kolay kurmadık. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını başka devletler çizmedi, biz çizdik. Tek adam rejimi vardı değil mi Ortadoğu'da. Saddam'ı gördünüz, ne oldu gitti, Irak ne oldu parçalandı. Suriye'yi gördük, tek adam vardı, ne oldu parçalandı. Libya'yı düşünün, tek adam vardı. Libya diye bir devlet kalmadı. Bizim üzerimize oynanan oyunlar çok tehlikeli oyunlar. Devlet bir kişiye emanet edilemez. 80 milyon, bir kişiye teslim edilemez. Bunun sonu acı olur" dedi.

"NİYE MİLLETVEKİLLERİNİN AHLAK KURALLARI OLMUYOR"

"Siyasi ahlak kanunu niye çıkmıyor" diyen Kılıçdaroğlu, "Esnaf kardeşlerim burada. Ahilik vardır değil mi ahiliğin kuralları vardır. O ahlak kurallarıdır ahilikte. Doktorlara bakın yemin ederler. Hakimlere, avukatlara bakın her mesleğin ahlak kuralları var. Ahlak kuralı olmayan Türkiye'de tek alan var, o da milletvekilliği. Niye milletvekillerinin ahlak kuralları olmuyor? İhale takipçisi milletvekilinin Mecliste ne işi var. Yolsuzluk yapanın Mecliste ne işi var. Milletvekilliği ahlaki kuralları da belirler, ahlak kanunu çıkmalı. Bakın biz bunu savunuyoruz. Milletin vekillerini millet seçmeli diyoruz. Sizin önünüze bir liste konuyor. A, B, C partisi diye, siz listeye oy veriyorsunuz, milletvekillerine değil. A partisinin listesine mühür basıyorsunuz, milletvekilini seçmiyorsunuz. Oysa dürüst bir demokraside milletin vekilini doğrudan doğruya milletin seçmesi lazım. Seçim kanununun değişmesi lazım" diye konuştu.

"Devletin sigortası konumunu korumalı"

"Devletin sigortası konumunu korumalı"

"Devletin sigortası konumunu korumalı"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.