1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin’in 2017 yılı için büyüme hedefleri
Çin’in 2017 yılı için büyüme hedefleri

Çin’in 2017 yılı için büyüme hedefleri

Çin Merkez Bankası Danışmanı Huang Yiping politikacılara reformları sürdürebilmeleri konusunda daha fazla imkan sağlamak için Çin’in daha esnek bir 2017 ekonomik büyüme hedefi belirlemesi gerektiğini belirtti.

A+A-

Çin Merkez Bankası Danışmanı Huang Yiping politikacılara reformları sürdürmeleri konusunda daha fazla imkan sağlamak adına Çin’in daha esnek bir 2017 ekonomik büyüme hedefi belirlemesi gerektiğini ifade etti. Resmi Xinhua Haber Ajansının bildirisinde, Huang bu yıl yüzde 6 ila 7 arasında bir hedef büyüme önerdi. Bu oran 2016’da yüzde 6,5 ila 7 olarak belirlenmişti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2010 yılının iki katı gayri safi yurtiçi hâsıla ve gelir seviyesine erişerek Komünist Partisinin ‘orta derecede müreffeh bir toplum’ inşa etme yerine getirdiği için 2020 yılına kadar beş yılda en az yüzde 6.5 oranında büyümenin gerekli olduğunu belirtti.

“BÜYÜME HEDEFİNİN ESNEK TUTULMASI REFORMLARI HIZLANDIRACAKTIR”

Ayrıca Pekin Üniversitesi ekonomi profesörü olan Huang, Xinhua Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “İstihdam istikrarlı olduğu sürece kısa vadede biraz daha geniş bir aralıkta tutulacak büyüme hedefi büyüme öncesi çabalara olan ihtiyacı azaltacak ve politika yapıcıları reformlara odaklanmak için daha fazla alan sağlayacaktır. Bu nedenle büyüme hedefinin daha esnek tutulması reformların daha hızlı yapılmasını kolaylaştıracak” ifadelerini kullandı.

Huang sözlerinin devamında, “Çok sayıda ‘zombi şirketin’ hükümet ve banka desteği ile ekonomik olarak yaşamaya devam ediyor ve bunun yol açtığı kaynak dağılımındaki bozulmanın ekonominin genel verimliliğini düşürüyor. Hükümetin para politikasını bu yılki büyüme hedefi belirleyecek. Enflasyon endişeleri, yükselen ABD faiz oranları ve zayıflayan yuan nedeniyle büyük çaplı parasal gevşemenin pek olası değil. Ancak parasal daralma ihtimali de göz ardı edilemeyecektir. Üst düzey yetkililer, yavaşlayan büyümeye ve artan borcun yanı sıra, imalat ve inşaat gibi büyümenin eski kaynaklarından iç tüketim gibi yeni büyüme kaynaklara geçişi yönetmeye çalışıyorlar. Bu arada, politika yapıcılar finansal sistemin korunmasına daha fazla odaklanıyorlar. Üst düzey parti yetkilileri, 2017 yılının politika hedeflerine karar vermek için Aralık ayında toplanan Merkez Ekonomik Çalışma Konferansının yıllık toplantısından sonra varlık balonlarından kaçınmak için finansal riskin önlenmesi ve kontrol edilmesi için 2017’de arz yanlı yapısal reformların derinleştirilmesine öncelik verileceğini söylediler” şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.