1. HABERLER

  2. BLOG

  3. Botoks nedir, nasıl uygulanır?
Botoks nedir, nasıl uygulanır?

Botoks nedir, nasıl uygulanır?

Botoks günümüz de yaygın olarak kullanılan tedavi edici bir uygulama olmanın yanı sıra asıl yerini estetik amaçlı uygulamalar da bulmuştur.

A+A-

Botoks uygulamalarında bir mikroorganizmanın zehiri kullanılır. Botulinum toksini olarak bilinen bu zehir bilinen en güçlü nörotoksin(sinir üzerine zehirli etki) dir. Botulinum toksini, Clostridium botulinum ve diğer iki Clostridia cinsi mikroorganizmalarca üretilen birbiri ile benzer özellikler taşıyan yedi nörotoksinin ortak adıdır.

Tıpta yaygın olarak kullanılır. Tıbbi kullanımları arasında  strabismus (şaşılık) , blefrospazm (istemsiz göz kapağı kasılması ), tortikolis (boynun bir tarafa eğilmesi, doğuştan eğri boyun), beyin hasarı nedeni ile oluşan kas kasılmaları, tetanoz tedavisinde ve plastik cerrahi ile kozmetik alanında özellikle yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde ve terleme tedavisinde kullanılmaktadır.  Karpal tünel sendromu ( el bileğinde sinir sıkışması) tedavisinde de denenmektedir.

Estetik uygulamalarında, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Botoks için yaş aralığı oldukça geniştir. Botoks yaptıracak kişide bir sinir-kas hastalığı olmamalıdır. Botoks uygulaması mümkünse antibiyotik kullanılan bir dönemde yapılmamalıdır. Kan pıhtılaşmasını azaltan ilaçları kullanan kişilerde morarma artacağı için ilacın kesilmesinden sonra botoks yapılması daha uygundur.

Estetik amaçlı kullanım da;

. Gözlerin yan taraflarındaki çizgilere (kaz ayaklarına)

. Yatay alın çizgilerine

. Kaşların arasındaki alandaki çizgiye

. Kaşların yukarı kaldırılması için

. Alt göz kapağında ki çizgilere

. Burun kökündeki yatay çizgilere

. Burun ucu kaldırılması için

. Dudak köşelerine alt ve üst dudaktaki çizgilere

. Boyundaki çizgilere

. Çene cildinin gerilmesi için

. El ayak ve koltuk altı terlemelerinde kullanılabilir.

Botoks uygulamalarında küçük ve tekrarlayan dozlarda yapılması tercih nedenidir. Tüm kasların felç olmaması için bu şekilde yapılır ve istenilen düzeye ulaşılınca bırakılır. İstenilen etki kişinin kendi talepleri doğrultusunda planlanır.

Etki süresi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar, kişiden kişiye değişse de 4-6 ay arasında etki sonlanır. Ardışık kullanım sonrası, kas modifikasyonu olarak adlandırılan durumun gelişmesi mümkün olup böylece etki ve kalıcılık uzayabilir.

Botoks uygulanacak alana lokal anestezik kremler kullanılabilirse de buz uygulaması genellikle yeterlidir. Özel iğneler kullanılarak kas içine yapılır. Kanama bozukluğu olmayan hastalarda nadiren morarma olur. Bazen asimetri oluşabilir bu da tekrarlayan dozlarla giderilebilir. En kötü ihtimalle bunun kalıcı olmadığı ve bir süre sonra geçeceği bilinmelidir.

Hiperhidrozis (aşırı terleme) tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. İnce iğnelerle sık aralıklarla bölgeye uygulanır ve 6-8 ay boyunca bölgede terleme oluşmaz.

Botoks uygulamasından sonra geçici baş ağrıları olabilir. Dudak çevresine yapılan uygulamalarda nadiren dudaklar yeterli kapanmayabilir ve sıvı tüketimin de sızmalar olabilir bu da geçici bir durumdur.

Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. Botoks uygulamasından sonra,ilk gün baş mümkün olduğunca dik tutulmalı enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Uygulamadan sonra en az iki gün için egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Botoks yapıldıktan sonra tekrar yapılması zorunlu değildir. Etkisi geçtiğinde en kötü eski haline geri dönüşü olabilir. Fakat mevcuttan daha fazla bir kırışıklık artışı gözlenmez.

Estetik amaçlı kullanım da nacizane önerim mimik hareketlerinizi tamamen kaybedecek ölçüde bir botoks uygulaması yaptırmayın, zira yapay bir görünüm ortaya çıkıyor ve sizi sadece gözlerinizin anlatması gerekiyor. Ayrıca çok yaygın kullanıldığından doz miktarı arttıkça bakan herkesin botoks yaptırdığınızı anlaması kaçınılmaz. Koltuk altı, avuç içi botoks uygulamaları çok kullanlmamakla birlikte mükemmel bir konfor sağlıyor. 6 ay terlememenin ne demek olduğunu çok terleyenler anlayacaktır. Müthiş bir şey, bir de yaz ayında ise. Terleme önleyici tablet ve spreylere alternatif olarak mutlaka düşünülmeli. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.