1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Bluetooth 5: Nedir, ne gibi yenilikler getirecek
Bluetooth 5: Nedir, ne gibi yenilikler getirecek

Bluetooth 5: Nedir, ne gibi yenilikler getirecek

Bluetooth birbiriyle iletişim hâlinde olan çoğu cihazda yer alan bir kablosuz bağlantı teknolojisi.

A+A-

 Akıllı telefonların akıllı saatlerle bağlantısı, bir müzik çaların kablosuz kulaklıkla bağlantısı ve hatta Nesnelerin İnterneti ve akıllı ev cihazlarının bağlantıları genellikle bu bağlantı teknolojisi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bluetooth teknolojisiyle ilgili özel çalışma grubu, Bluetooth SIG (Special Interest Group), geçtiğimiz yılın sonlarında duyurduğu yeni Bluetooth 5 formatıyla birlikte mevcut Bluetooth 4.x serisi standartlara göre birtakım iyileştirmeler getiriyor.

Bluetooth SIG’nin Bluetooth 5’e dair özellikleri açıklamasıyla birlikte üreticiler de bunu yakında çıkacak cihazlarına ekleme imkanını elde ediyor. SIG’nin belirttiğine göre, önümüzdeki birkaç ay içinde bu yeni kablosuz bağlantı teknolojisini destekleyen cihazları piyasada göreceğiz. Bu, 2017’nin yeni akıllı telefonlarının büyük çoğunluğunun yeni kablosuz bağlantı protokolüyle geleceğini gösteriyor.

Bluetooth 5 teknolojisinin ne olduğunu, ne gibi avantajlar sunacağını yazının devamında bulabilirsiniz.

Bluetooth 5 nedir?

Bluetooth 5, mevcut 4.2 versiyonuna göre dört kat daha geniş menzile sahip. Şu anda mevcut kablosuz kulaklıklarla veya Bluetooth hoparlörlerle ev içinde müzik dinlemek istediğinizda, aksesuarlarla kaynağın (akıllı telefon, müzik çalar, vs.) birbirine mümkün olduğu kadar yakın olması gerekiyor. Aksi takdirde sinyal gücü kaynaktan uzaklaştıkça azalacaktır. Bluetooth 5 ile birlikte menzilin önemli oranda artması sayesinde, tüm evi kapsama alanına almak, ev içinde rahatlıkla hareket etmek mümkün olacaktır.

Yeni standart ile veri transfer hızı da 4.2 versiyonunun sunduğu hızın iki katına çıkıyor. Yani kapasite 1 Mbps’den 2 Mbps’ye ykseliyor. Ayrıca veri yayınlarının kapasitesi de yüzde 800 oranında artıyor. Bluetooth SIG, veri miktarındaki artış sayesinde iyileştirilmiş ve bağlamla daha ilgili çözümler sunulabileceğini dile getiriyor.

Ancak önemli bir ayrıntı var; artırılmış menzil ve artırılmış hız avantajlarından aynı anda faydalanmak mümkün olmuyor. Bluetooth SIG bu durumu bir kaldıraça benzetiyor, uygulamaya bağlı olarak ikisinden birini seçmek gerekecek. Örneğin bir yazılım güncellemesi artırılmış hızdan yararlanacakken, akıllı ev cihazları artırılmış menzilden yararlanacak, böylelikle birbirinden daha uzak mesafede olan cihazlar da birbiriyle iletişim şansı bulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.