1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Yıldırım: Kamu da 5 bin açık var
Başbakan Yıldırım: Kamu da 5 bin açık var

Başbakan Yıldırım: Kamu da 5 bin açık var

Başbakan Binali Yıldırım, kamu alımında acil ihtiyaçlar için belirlenen rakamın 5 bin olduğunu belirterek, " Mecbur kalmadıkça kamuya personel, yeni bina almayacağız, fuzuli masraf yok. Aynı işi mükerrer yaptırmayacağız" şeklinde konuştu.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu bitiminde kararlar ile ilgili bildirim yapmak için basın toplantısı düzenledi. Yaptığı konuşmayı takiben gazetecileri yanıtladı. Başbakan Yıldırım, destek teşviklerinin toplam maliyetinin sorusuna, “Teşviklerle tedbirler farklı şeyler, biz 250 milyar liralık bir kredi hacmi oluşturuyoruz. Bu para zaten var piyasada, bunun için bir para var fakat verilmiyor. Çünkü, finans sektörü yeterli emniyet tedbiri istiyor, daha fazla açılır ve dalgalanmalar devam ederse zora girerim diye vermek istemiyor. Biz teminatı biziz yani Kredi Garanti Fonu diyoruz. Biz teminat vermek için 25 milyar TL ayırmamız lazım. Bu paranın bir kısmı bütçe içindeki kalemlerden kaydırılacak, yani bunların yapılması amaçlı bir borçlanma yapmayacağız. Borçlanma yapılırsa zaten kıymeti yok ki. Bu işin püf noktasıdır ilave borçlanma yapmadan kaynak oluşturmak. Ve biz bunu yapacağız. Belirli miktar 25 milyar, diğerleri için de 15-16 milyarlık kaynak oluşturuluyor. 3 yıllık kredi maliyeti için 17,5 milyarlık bir karşılık lazım" ifadesinde bulundu.

Bir başka soruya cevapla Yıldırım, "1 trilyon üzerinde kredi falan var ama, işler yolunda. Bu olası dalgalanmalardan negatif etkilenmeler olmasın diye biz devlet olarak 250 milyar lira sizin burada teminatınız var, teminatlar bize ait diyoruz. Sorunu olan kredilerin oranına baktığımız zaman bizim ayırdığımız miktarın oldukça altında, yüzde 3.5. 1 trilyon kredi var desek 35-40 milyar bir para ediyor. Ama biz sadece bugün değil gelecek zamanda da en kötü senaryoya göre hareket edip bu kaynağı şimdiden ayırıyoruz. Yani orada herhangi bir sorun yok. Piyasalardaki dalgalanmalar birkaç günde iniş yönündeydi, kurlarda, küçük inişler çıkışlar küresel şartlardan dolayı olabilir. Bu durum geçicidir. Bizim aldığımız tedbirler ise orta ve uzun vadeli. Bu arada Merkez Bankamızın da kapasitesinde icap eden tedbirleri de alabilir, eli kolu bağlı değil. Bunlar bizim hükümetimizin aldığı tedbirler" dedi.

2017'de bu teşviklerin vergi olarak yansıyıp yansımayacağının soruldu. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, "İlave vergi gelecek mi denilirken ne kastediliyor?  Böyle bir durum yani vergi artışı falan olmayacak. Artış olacak olsa bunları neden konuşalım. Derdimiz bir elinle ver iki elinle geri al değil ki. Biz bu sıkıntıyı gidermek için hep veren taraf olacağız. Onlar işlerini düzeltip yoluna koyunca zaten vergilerini ödeyecekler. Harcamaları da kısmalıyız. Miktar veremesem de bu konuda kararlıyız. Mecbur kalmadıkça kamuya personel, yeni bina almayacağız, fuzuli masraf yok. Aynı işi mükerrer yaptırmayacağız. Bunlar çok ciddi tedbirler, detaylar için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
"Kamuya yeni bina ve araba alımında bazı kısıtlamalar konusunda havuz oluşturulması söz konusu olacak mı?" sorusuna yanıt veren Yıldırım, "Bir kere şu anda kamunun ihtiyaçları Başbakanlığa geliyor, yeni araç alımı, yeni bina alımı, yeni personel alımı, zaten bir merkezden yönetiliyor. Tabi ki öğretmen ihtiyacı, jandarma, polis, korucu hususunda belirlediğimiz bir şey var" ifadelerinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.