1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Yıldırım: 2017'de Türkiye hak ettiği yerde olacak
Başbakan Yıldırım: 2017'de Türkiye hak ettiği yerde olacak

Başbakan Yıldırım: 2017'de Türkiye hak ettiği yerde olacak

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmasında “2017'de Türkiye bambaşka bir konuma gelecek olacak”ifadelerini kullandı.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Nurettin Caniklive Mehmet Şimşek , Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı  ile çok sayıda iş adamının katılımı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, Ataköy Hyatt Regency Hotel’de yapıldı.

Törende Başbakan Yıldırım konuşmasında, “İş adamlarımızın bu azmi ve kararlılığı olduğu sürece biz her türlü zorluğun üstesinden geliriz. Sizlere inanıyoruz, güveniyoruz ve gereken tüm desteği de vermeyi sürdüreceğiz. Ülkemizin karşılaştığı sorunların onda biriyle karşılaşan ülkeler havlu atıyor, hayat duruyor fakat Türkiye çok şükür zorluklarda pişerek, tecrübe kazana kazana hem ayakta kalmaya devam ederken hem de zorda olan , ihtiyaç sahibi milyonlarca insana da sahip çıkıyor. Ülkemizin farkı da bu" ifadelerini kullandı.

“2017'de Türkiye hak ettiği yeri tam anlamıyla almış olacak”

“Hiç karamsar olmaya gerek yok, 2017, bundan daha güzel bir yıl olacak.” diyen Başbakan Binali Yıldırım, “Bunlar, doğum öncesi sancı gibidir, Türkiye'nin aydınlık geleceğinin sancılarıdır. 2017'de Türkiye hem bölgesinde hem dünyada hak ettiği yeri tam anlamıyla almış olacak, bambaşka bir konumda olacak," dedi.

“Bizim topraklarımız bize yeter de artar bile ”

Fırat Kalkanı Harekatı’ndan bahseden Başbakan Yıldırım, “Bugün Türkiye’nin güneyinde savaş var ve güney sınırlarımız büyük tehdit altında. Bu tehditleri kaldırmak, insanlarımızın mal ve can güvenliğini sağlamak adına sadece kendi topraklarımızda mücadele etmek yetmiyor. Dışarıdan gelen lojistik destekleri de kaldırmak lazım. Bu nedenle Fırat Kalkan’ı yapıyoruz. Ülkemizin toprakları bize yeter de artar . Kimsenin toprağında gözümüz yok fakat insanımızın can ve mal güvenliği, insanımızın hayatı,bizim için her şeyin üstünde. Türkiye, günümüzde bunu kendi sınırları içerisinde de, sınırları dışında da başaracak bir güce sahiptir. Bizim de yaptığımız budur" şeklinde konuştu.

“insanlığı öldürmeyin, gelin insanları kurtaralım,  ”

Başbakan Yıldırım tüm dünyanın Halep’i seyrettiğini belirterek, “Biz, dünya bölgesel ve küresel sorunlara karşı sorumlulukta adil davransın, külfetleri bizim üzerimize, nimetlerini kendi hanelerine yazmasın diyoruz. Sırtımızı sıvazlıyor herkes. İnsanlığı öldürmeyin gelin insanları kurtaralım, diyoruz” dedi.

“Paraları çarçur etmeyin diyeceklerine, havalimanı yapmayın dediler”

Konuşmasın da yapılan yatırımlara değinerek , “Türkiye’nin kaynakları bugün iktidara geldiğimizin iki katını rahatlıkla yapacak kapasiteye yükseldi. Gelişen dünyada en büyük kaynak insandır, akıl birçok şeyin üzerinde gidiyor. Diğer bütün kaynakların bir sonu var. Doğal kaynakları çok yüksek olan ülkeler işlerini yoluna koymuş sayılmaz. Kimi zaman imkansızlıklar başarıyı hazırlar. Bu bölge tehditleri ile olduğu kadar, fırsatlarıyla da dünyanın en önemli bölgesidir. Dünyada dengeler değişirken, zenginlik doğudan batıya doğru akarken buradan geçiyor, şimdi de batıdan doğuya doğru. Ahir zamanda güçler tersine döndü. Biz bu nedenle dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Projelerimiz boşuna değil,biz hava yolu halkın yolu olacak dedik kıs kıs güldüler. Biz dünyanın en büyük havalimanını yapacağız dediğimizde de aynısını yaptılar. Brezilya’daki Venezüella’dakiler gibi paraları çarçur etmeyin diyeceklerine, yol yapın havalimanı yapın yerine, bizimkiler yol yapmayın köprü yapmayın havalimanı yapmayın dediler. Size bu aklı kim veriyor” ifadelerini kullandı.

İş adamlarına hitaben Başbakan Yıldırım, “Türkiye’nin gerçeği ile algısı farklı. Bunu içeridekiler iyi bilirken, dışarıdakiler de geldikten sonra dile getiriyor. Demek ki Türkiye’nin algısını yurt dışında düzeltmeye daha fazla ihtiyacı var. Bunun için sizlerde muhattaplarınıza Türkiye’deki doğruları olduğu gibi anlatacaksınız” dedi.

Başbakan Yıldırım konuşmasını şöyle devam etti:

“Anayasa değişikliği  de olunca Türkiye istikrar ve güven içerisinde yoluna devam edecek. 16 ayda bakanlar , tebrikleri kabul eder, brifingleri alır ve devamında valizini toplar.Peki hizmet nerede? Fakat biz 14 yılda Türkiye’yi 3'e katladıysak arkamızda güven ve istikrar yatığından. Bunu kalıcı hale getirmeliyiz. Kimin geleceğinin önemi yok. İstikrar ve güven kalıcı olsa idi 10 yılda kazandığımızı sonraki 10 yılda yitirmezdik.  Mehter gibi iki ileri bir geri. Eski dönemde fetih yaparken bu gerekliymiş ama şimdi açığı kapatmamız gerekli. Şimdi Vals ederek gitmemiz gerekiyor, hızlı gitmemiz gerekiyor.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.