1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Başarısız öğrenciye motivasyon ödülü
Başarısız öğrenciye motivasyon ödülü

Başarısız öğrenciye motivasyon ödülü

Eskişehir'de zeka ve akıl oyunları satan eski Türkçe öğretmeni Ali Arı, karnesi zayıf gelen öğrencilere motivasyon amaçlı ödül vereceğini söyledi.

A+A-

Daha önce 15 yıl Türkçe öğretmenliği yapan Ali Arı, öğrencilere yönelik farklı projeler yapmaya devam ediyor. Öğretmenlik yaptığı dönem bir öğrencisiyle arasında geçen ilginç diyaloğun etkisinde kalan Ali Arı, kötü karne getiren öğrencilere motivasyon ödülü vermeye hazırlanıyor. Ödülün sadece motivasyonu arttırmak amacıyla verileceğini vurgulayan Arı, öğrencilere bir eğitimci olarak küçük tavsiyelerde de bulunacağını ifade etti. Başarısız öğrenciler mangala oyununu alırken, başarı gösteren öğrenciler ise istedikleri oyuna büyük indirimlerle sahip olabilecekler. Toplamda 250 mangala oyununun motivasyon ödülü olarak öğrencilere verileceğini söyleyen Arı, başarısızlığın motivasyonla aşılacağını belirtti.

"Dürüst olmak, başarı kadar önemli bir şeydi"

Projenin nasıl ortaya çıktığını anlatan Zeka ve Akıl Oyunları Mağazası sahibi Ali Arı, öğrencisiyle arasında geçen diyaloğu anlattı. Zeka oyunlarının önemini vurgulayan Arı, "Biz öğretmen olarak öğrencilere her zaman siyah ya da beyazı öğretiriz. Ama hiçbir zaman çocuklara 'Siyah nedir? Beyaz nedir?' diye sormayız. Hep griyi sorarız. İşte griyi bulmak için çocuğun öğrenmiş olduğu siyah ve beyazla, griyi zihninin üretmesi lazım. Biz buna mantıksal düşünme becerileri diyoruz. İşte zeka oyunları tamamen bu mantıksal düşünme becerilerini ve problem çözme yeteneklerini geliştiren eşsiz bir oyun alanımız. Öğretmenliğim süresinde bir öğrencimiz derse ödevini yapmadan gelmişti. Öğrencime 'Çocuğum neden ödevini yapmadın' diye sordum. Her öğrencinin sunduğu klasik bahanelerden birisini söyler diye bekliyorum. Çocuk, 'Hocam canım yapmak istemediği için yapmadım.' Çok şaşırdım. Bu kadar dürüst yaklaşınca çok hoşuma gitti. Hemen yanındaki arkadaşına, 'Hadi git bir çikolata al gel' dedim. Çocuk gidip çikolatayı aldı geldi. Çikolatayı verip, 'Al bakalım bu sana bir ödül, ama ödevini yapmadığın için bir ödül değil. Dürüst olduğun için bir ödül.' Tabii bizim buradaki amacımız çok belliydi. Çocuklar da bunu anladılar. Dürüst olmak, başarı kadar önemli bir şeydi. Dersten sonra çocuğa, 'Koçum sen eşsiz bir yeteneğe sahipsin. Dürüstlük çok güzel bir kişilik özelliği. Bu kadar dürüstken bir de başarılı olsan ne kadar güzel olmaz mı?' dedim. Nitekim öyle de oldu. O çocuğumuz o günden sonra ödevini yapmamazlık yapmadı. Eğitim hayatında da ciddi bir başarı yakaladı" dedi.

"Bu gariplerim bir tarafa sinip kalıyorlar"

Öğrencisiyle yaşadığı diyaloğu iyi analiz ettiğini dile getiren Arı, problemlere tepkiyle yaklaşmanın bir işe yaramayacağını söyledi. Başarısız öğrencilerin yaşadığı tepkilerden dem vuran Arı, "Bu örnekte gördük ki, bazı problemlere karşı problemlerle, tepkiyle veya kızgınlıkla yaklaşmak yerine; tam tersi motivasyonla yaklaştığımızda, çocuklarımızın daha çok başardığını görüyoruz. Bugün yaptığımız projede de bu fikirden hareketle yola çıktık. Günümüzde herkes başarılı çocukları çok takdir ediyor, çok seviyor. Onları takdir etmeye hepimizin doğal olarak bir yatkınlığı var. Birde takdir, teşekkür almayan çocuğumuz var. Bunları ne yapacağız? Bu gariplerim bir tarafa sinip kalıyorlar. Karneyi alıp eve geliyor, herkes 'Ne aldın, ne aldın?' diye soruyor. 'Bir şey alamadım demek, çok kötü bir şey.' Birde bunun bir sürü karşılaştığımız sosyolojik boyutları var. Birileri sürekli nasihat ediyor. Sürekli bir tepki veriliyor. Bende diyorum ki, çocuklarımıza bu şekilde tepki vererek düzeltemeyiz. Amacımız o çocuğu motive etmek olmalı. O motivasyon ile çocuğumuzun bir sonraki dönem başarıyı yakalayacağına inanıyorum. Bunu en azından tecrübeler ile yaşadık" diye konuştu.

"Projenin amacı, başarısızlığı övmek değildir"

Sonraki dönemde zayıflarını düzelten öğrencilere iki oyununda hediye edileceğini söyleyen Ali Arı, "Ben istiyorum ki, karnesinde takdir veya teşekkür alamamış çocuğumuz, anne-babasıyla buraya gelsin. Ben ona zeka oyununu hediye edeyim. Bu oyunu alsın, oynasın. Aslında bunu verirken şunu da söyleyebilmek istiyoruz, 'Çocuğum sen bir kereye mahsus bir hata yaptın. Ama biz bu hatanın devam etmeyeceğine inanıyoruz. Seni halen çok seviyoruz. Sen bizim için halen çok değerlisin. İkinci dönem mutlaka bu hatanı düzelteceğine inanıyoruz.' Projenin amacı, başarısızlığı övmek değildir. Tam tersi, başarısızlığa neden olan o çeldiricilerin ailenin ve öğretmenin farkına vardırmak. Bunun farkına varırsak, bunu çözebiliriz demektir. Oyunu verdikten sonra bir söz alıp, bir de söz vereceğim. Diyeceğim ki, 'Çocuğum ikinci dönem zayıflarını kurtarırsan ya da takdir-teşekkür alamamışsan ve ikinci dönem bu belgelerden birini alırsan, karnenle birlikte tekrar gel, ben sana iki oyun birden hediye olarak vereceğim.' Hediye olarak verdiğim oyun, Türk zeka strateji oyunu diye geçen mangaladır. Her şeyden evvel milli bir oyunumuz. Biz çocukken toprakları eşeleyip oynardık. Şimdi bunların çok güzel modelleri üretildi. Okullarımızda çok da bilinen bir oyun. Toplamda 250 adet oyunu, başarısız olan öğrencilerimizi motivasyon edebilmek için stoğumuza koyduk. Tabii biz başarısız öğrencilerimizin motivasyonu için bu adımı attık. Başarılı öğrencilerimiz de unutmadık. Onlar takdiri ilk önce hak edenler. Onlara da zeka oyunlarımızın hepsinden indirimli olarak faydalanma imkanı vereceğiz" şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.