1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Zeybekçi Türkiye-Moldova İş Forumu'nun açılışında konuştu
Bakan Zeybekçi Türkiye-Moldova İş Forumu'nun açılışında konuştu

Bakan Zeybekçi Türkiye-Moldova İş Forumu'nun açılışında konuştu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen ‘Türkiye-Moldova İş Forumu’nun açılışındaki konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaretin 1 milyar dolara yükselmesi gerektiğini belirtti.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Moldova’nın İstanbul’da bir Ticaret Ofisi açma talebi var, bunun için gereğini hemen yapacağız, ilk fırsatta bunu açacağız. Bizim tarafımızdan ofis hazır şekilde kendilerine teslim edilecek" dedi. Ekonomi Bakanı Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen "Türkiye-Moldova İş Forumu"nun açılışındaki konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaretin tarihsel gelişimini anlattı. Moldova ile Türkiye arasında 2014 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdiğini bildiren Zeybekci, iki ülke arasındaki fırsatların üst düzeye çıkacağını söyledi.

Bakan Zeybekci, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Octavian Calmic ile yaşanan ve yaşanabilecek problemleri gözden geçirdiklerini söyleyerek, "Bazı yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan problemleri gözden geçirdik, bunlar artık problem olmayacaktır, kesinlikle çözülecek. Octavian Calmic’in bizden talepleri oldu, bunların hepsini yerine getiriyoruz. İthalatla ilgili talepleri yerine getiriyoruz. Moldova’nın İstanbul’da bir Ticaret Ofisi açma talebi var, bunun için gereğini hemen yapacağız, ilk fırsatta bunu açacağız. Bizim tarafımızdan ofis hazır şekilde kendilerine teslim edilecek. Moldova ile ticaretimizde denge aramıyoruz, Moldova lehine dengesizlik arıyoruz. Moldova daha çok satsın, oraya daha çok yatırıma gidin istiyoruz. Şu an yaklaşık 400 milyon dolar civarında bir ticaret hacmimiz var, bunu kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki talimatı bu şekilde. Serbest Ticaret Anlaşması ile birlikte Türk yatırımcıların Moldova’ya giderek orada üretim yapması, orada ürettiklerini Türkiye’ye serbest şekilde getirmesinin önündeki hukuki zemin açıldı ama yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki ile ilgili aramızdaki anlaşmayı yenileyerek, bunu Serbest Ticaret Anlaşması’nın da içine alacak şekilde yeniden güncellenmesi gerekiyordu, şimdi onu yapıyoruz, biraz sonra onun imzalarını atacağız" şeklinde konuştu.

"TÜRK TIRLARI İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK DEĞİL EŞİTLİK İSTİYORUZ"

Serbest Ticaret Anlaşması’nın uygulanması sırasında çıkabilecek problemler olduğuna değinen Bakan Zeybekci, "Moldova Gümrüklerinde başka ülkelerin tırlarına tanınan rahatlığın Türk tırlarına tanınması konusunda, oradaki bürokratların cesaretli görünmediklerini gördük, pozitif ayrımcılık değil eşitlik istiyoruz" dedi. Zeybekci, bu ve benzeri problemlerin yaşanmasının normal olduğunu belirterek, böylesi problemlerin çözümünde takip anlamında hızlı harekete geçebilen bir komisyon kurulacağını bilgisini verdi. İki ülke arasındaki ticarette 2015 yılında aşağı yönlü bir hareket olduğunu hatırlatan, bunun dünya genelinde olduğunu ifade eden Zeybekci, Serbest Ticaret Anlaşması ile birlikte Türkiye ile Moldova arasındaki ticaretin hızlı şekilde düzeleceğine olan inancını belirtti.

Bakan Zeybekci,: "Türkiye’nin şu an Moldova’da 300 milyon dolarlık bir yatırımı var bu anlaşmalar ile eminim bu yatırımlar artacak. Türk müteahhitlerin Moldova’da çok başarılı projelere imza attıklarını görüyoruz. Bu anlamda da biz başka enstrümanları da şimdi devreye sokuyoruz. Müteahhitlerimizin Moldova’da, alacak oldukları işlerde, devlet garantisi olmak kaydıyla, Eximbank olarak bunun finansmanında yeni formüller geliştirebiliriz, bunda varız. Diğer yandan müteahhitlerimizin Moldova’da aldıkalrı projelerde Türkiye’den yatırım malzemelerini götürmeleri halinde, Türkiye’deki alımlarını TL bazında, sıfır faiz ile desteklemek. Bu da son derece önemli bir girişim. Bunları da önümüzdeki dönemde Moldova ile ticaretimizde önemli bir kaldıraç etkisi yapacağına eminim" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.