1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aşırı stres diş döküyor
Aşırı stres diş döküyor

Aşırı stres diş döküyor

Diş Hekimi İlker Arslan, stresin tedavi sürecinin uzamasına ve diş kayıplarına neden olduğunu söyledi.

A+A-

Protez ve İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan, "Psikolojik savaş içinde olmak, maalesef ki günümüz koşullarında hepimiz için oldukça büyük bir mücadele. Gün içinde yaşadığımız problemler, koşturmaca ve mental olarak hissettiğimiz panik duygusu stresin önlenemez bekçileri. Yaşam içindeki mücadelemizle birlikte, beynimizdeki travmalar, gün bitiminde, özellikle uyku halinde bizi istemsiz bir şekilde sarmakta. Diş sıkma, diş gıcırdatma bunlardan sadece birkaçı. Sabah kalktığımızda hissettiğimiz çenede kitlenme, boyun ve baş ağrıları farkında olmadan yaptığımız bu refleksle ilişkili" diye konuştu.

Dişlerin sıkılması sonucu, diş eti kanamaları, diş çatlamaları ve kırılmaların olduğunu ifade eden Dr. İlker Arslan, "Diş ve diş eti arasında boşluk oluşumu, kişinin hissedeceği hassasiyetin artmasına neden olmakta. Diş minesindeki aşınma, dişi koruyamamakla başlayan adım, diş kaybı ile sonuçlanmakta. Vücudumuzdaki diş eksikliğinin oluşması yaşadığımız stresi bu ölçüde katlamakta. Bunun yanı sırada oluşan estetik kaygısı mutsuzluğun en büyük tetikleyicisi olmakta. Diş hekimliği ve estetik konusu da bu durumda devreye girmekte" dedi.

"DİŞ SIKMA VE GICIRDATMA PROBLEMLERİ DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR"

Dr. İlker Arslan, "Diş kaybıyla bizlere gelen hastalarımızın birçoğunda diş sıkma ve gıcırdatma problemlerini görmekteyiz. Bunu önleyebilmek adına diş plakları veya botoks işlemleri yapmaktayız. Hazırlanan diş plakları, diş üzerindeki basıncı önleyeceği için, refleks olarak kişinin dişini sıkmasını engeller. Yapılan botoks işlemi de çiğneme kaslarına uygulandığından stresi yok etmeye yönelik bir çalışmadır ve bunların yanı sıra da, diş hekimliğine karşı kişinin hissettiği stres, kaybın ve tedavi sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Psikolojik olarak hissedilen, diş hekimi korkusu, gelecekte oluşabilecek birçok sağlık sorunlarının da tetikleyicisi olmaktadır. Günümüz koşullarında artık, acıdan ve korkudan uzak olabileceğiniz pek çok yeni yöntemler oluşmaktadır. Profesyonel olarak yapılan birçok çalışma neticesinde, hastalarımızın artık diş hekimi korkusunu yendiklerini ve kendisiyle daha barışık bir birey haline geldiğini görmekteyiz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.