1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 3 kez ''Hormonlu not'' veren okullar kapatılacak
3 kez ''Hormonlu not'' veren okullar kapatılacak

3 kez ''Hormonlu not'' veren okullar kapatılacak

Üniversite sınavlarında ve TEOG'ta öğrencileri sıralamada binlerce kişinin önüne geçiren şişirilmiş not kullanan okullar üç seferden fazla hormonlu not verirse kapanacak.

A+A-

Milli Eğitim Bakalığı tarafından önlem alınan 'hormonlu not' uygulaması yıllardır süregelen bir tartışmaya sepek olmaktaydı. Verilen şişirilmiş yani hormonlu notlar ile öğrencilerin yerleştirme sınavlarında sıralaada öğrencilerin binlerce kişiyi geçtiği tespit edildi. MEB tarafından alınan kararla homonlu not uygulayan okullar kapatılma cezasına çarptırılacak.

Konuya ilişkin düzenlemenin geçtiğimiz hafta Cuma günü MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ne girdiği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe '' Okullarda gerçekleştirilen öğrenci başarı durumunu ölçmeye ilişkin sınavlarda gerçeğin dışında not verilmesinin tespit edilmesi halinde, kanunun 7. maddesinde yer alan 2. fıkrasının (d) bendinde bulunan fiil sebepli uygulanan idari para cezası verilir.'' maddesi eklendi. Yönetmelikte bahsi geçen kanunun 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu olduğu tespit edildi. Bu kanunda yer alan bahsi geçen 7. madde açıklanan fiili gerçekleştiren şahsa uygulanan cezalandırma sistemini düzenliyor.

Cezalar üç aşamalı olacak

Bir okulun hormonlu not vermesinin tespiti halinde 3 aşamalı bir ceza sistemi uygulanacak. Hormonlu not kullandığı tespit edilen okula öncelikle asgari ücretin beş katına tekabül eden miktar ceza olarak kesilecek. Asgari ücretin ayda yaklaşık olarak bin 777 lira olduğu dikkate alınırsa okulun ilk önce ödeyeceği cezanın miktarı 8 bin 887 lira olacağı hesaplanıyor. Aynı suçun ikinci kes işlenmesi durumunda okul bu sefer ödedeği miktarın be katı para cezasına çarptırılacak. Bu durumda ceva brüt asgari ücretin 25 katına tekabül edecek ve ortalama 44 bin 447 liralık bir ceza ödemek durumunda kalacak. Hormonlu not kullandığı üçüncü kez tespit edilen okulun alacağı ceza ise kapatma cezası olacak. İlgili yasada belirtilen durum '' Bahsi geçen fiilin üç kez tekrarı halinde kurum açma ruhsatı ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilir.'' şeklinde ifade ediliyor.

Hormonlu not

Okullar tarafından öğrencilerin TEOG ya da üniversite yerleştirme sınavlarındaki sıralamada binlerce kişinin önüne geçmesine neden olan hormonlu not uygulaması yıllardır süregelen bir tartışmaya sebep oluyor. Şişirilmiş not alan öğrenci hakkıyla not alan öğrencilerin binlerce sıra önüne geçebiliyor. TEOG'da puanları yüzde 30 oranında etkileyen okul notları üniversite yerleştirme sınavlarında yüzde 12,5 etkili oluyor. Hormonlu not uygulamasında bulunan okullardaki öğrenciler bu sebeple adil not alan öğrencilerden binlerce sıra öne geçiyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.