1. HABERLER

  2. BLOG

  3. 2016'ya Damga Vuran Genç Yetenek: Aleyna Tilki
2016'ya Damga Vuran Genç Yetenek: Aleyna Tilki

2016'ya Damga Vuran Genç Yetenek: Aleyna Tilki

Aleyna Tilki kimdir? Aleyna Tilki'nin şarkıcı olma isteğini körükleyen olay nedir? Aleyna Tilki'ye gelen tepkilerin gerekçeleri nelerdir; destek veren ünlüler kimlerdir?

A+A-

 İlk kez 2014 yılında “Yetenek Sizsiniz” programı ile TV hayatına adım atan 2000 doğumlu Aleyna Tilki şimdilerde sadece başarısı ile ilgili değil, yaşını aşan durumları ile de konuşulmaktadır. Emrah Karaduman’ın keşfetmesi ile “Cevapsız Çınlama” projesi sayesinde bir anda hiç beklenmedik bir üne kavuşmuş; işini yıllarca yapmış olan pek çok popüler isimden çok daha üst listelerde yerini almıştır.

TV dünyasında başarılar zinciri olarak görülen bu durum aslında nereye gidiyordu, bu ani yükseliş Aleyna’ya yarardan çok zarar mı getirecekti? Bu sorular cevabını zaman içinde bulacak gibi görülmekte. Neredeyse tüm Türkiye, yankı bulan bu mevzudan dolayı “normal bulanlar” ve “istismar olarak görenler” şeklinde ikiye ayrılmış durumda.    

aleyna-tilki-21.jpg

Aleyna Tilki Kimdir ?

Doğum Yılı: 2000

Doğum Yeri: Konya

İkamet Ettiği Yer: İstanbul/Maltepe

Boyu / Kilosu: 1,65 / 58

Sevdiği Şarkıcı: Selda Bağcan

Fobisi: Kertenkele

En Sevdiği Hayvan: Fil

En Sevdiği Yemek: Kokoreç

Rol Modelleri: Shakira, Beyonce

Eğitim & Öğretim İdeali: Psikoloji

     Çok küçük yaşlardan itibaren yeteneğini ortaya seren Aleyna Tilki bu yeteneğini sergilemek adına 2014’de “Yetenek Sizsiniz” yarışmasına katılmış, kendisine özgü tarzıyla seslendirdiği “Gesi Bağları” ve “Eledim Eledim” Türkileri ile hem jürileri hem de halkı etkilemiş ve finale kadar yükselmişti. O yarışmada birinciliği elde edememiş olsa bile çok ses getirmişti. Nihayet bu yarışma ile birlikte Türk besteci ve aranjör olan Emrah Karaduman tarafından keşfedilen Aleyna Tilki, “Cevapsız Çınlama” projesiyle hiç beklemediği bir başarı elde etmiş ve sosyal medyanın en çok konuşulan ismi olmuştu.

aleyna-tilki-212.jpg

Aleyna Tilki’nin Şarkıcı Olma İsteğini Körükleyen Olay Neydi?

     Aleyna’nın müzik dünyası ile alakalı olmayan bir ideali vardı: Psikoloji. Psikoloji ve Felsefe’ye özel bir ilgisi olan Aleyna, ilerde Psikolog olmayı planlıyordu. Bunun yanında Beyonce ve Shakira’yı kendisine rol model olarak görüyor ve müzik ile de yakından ilgileniyordu, ancak sanatçı olmak planları arasında yoktu. 8 yaşında, bir kanalda söylediği şarkı ile büyük küçük herkesin onu ayakta alkışlaması onun hayatında dönüm noktası olmuş ve dünya starı olmak istediğini o an keşfetmiş ve gelecek planlarını o doğrultuda düzenlemeye başlamıştı.

Sadece müzik dünyasında değil, kendi hayatının da starı olma konusunda emin adımlarla ilerleyen Aleyna Tilki, kendisini pek çok alanda geliştirebilecek kadar da yetenekli ve sosyal zekâsı çok yüksek birisidir. Voleybol, tiyatro ve dans konusunda da profesyonel adımlar atmış ve başarı sağlamış, ayrıca Psikoloji ve Felsefe ideallerinden de vazgeçmemiştir. İleride Kişisel gelişim ve Felsefe harmanı bir kitap çıkarmayı planlamakta ve bunun adımlarını daha şimdiden atmaktadır. Sınıftaki başarısı da yüksek; örnek bir öğrencidir. Bu durumlar Aleyna’nın her yaşına pek çok şey sığdırmayı planladığını ve bu konuda da emin adımlarla ilerlediğini göstermektedir. Yaşıtlarından çok daha olgun ve yüksek bir zekâya sahip olan Aleyna, kendi idealleri doğrultusunda bu potansiyelini ortaya koymada da oldukça başarılıdır.

Aleyna Tilki’ye Gelen Tepkilerin Gerekçeleri Nelerdir?

     Gerek ünlülerden, gerekse halktan pek çok tepki alan asıl konu Aleyna Tilki’nin içkili mekânlarda şarkı söyleme girişimleri olmuştur. Sosyal Medya’da çığ gibi büyüyen bu konu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda da yankı bulmuş ve kamu meselesi haline gelen bu duruma el konularak, cezai müeyyideler uygulanmış, anlaşma yapılan gece klüplerine ceza kesilmiş ve Aleyna Tilki’nin ailesine “çocuğun yüksek yararı” adına uyarıda bulunulmuştur.

     Aleyna Tilki’nin sahne hayatının gözden geçirilmesi ve sınırlandırılması konusunda Müge Anlı sert bir açıklama yapmış, ailesinin bu konuda fazla rahat olduğunu, engellenmesi gerekirken çocuğun barlarda şarkı söylemesinin desteklendiğini, bir çeşit “çocuk istismarı” olduğunu ifade etmiş “Gerekirse devlet bu tip durumdaki çocukları ailesinin elinden almalı” şeklinde bir ifade de kullanmıştır.

     Şarkıcı Altay ve bir dönem Ceylan’ın başarısı için çalışan yapımcı Murat Yıldırım da bu konuda tepkilerini dile getirmiştir. Altay sanatın yaşının olmadığını ancak sahne alınacak mekânların doğru seçilmesi gerektiğini ifade ederek “Ben çocuğumun barlarda çıkmasına asla izin vermem” diyerek bu konudaki tarafını belirtmiştir. Murat Yıldırım da bu konunun çok önemli olduğunu ve üstüne düşülmesi gerektiğini vurgulayarak Küçük Ceylan’ın zamanında da bu kanunların olduğunu ve Ceylan’ın belli bir yaşa gelene kadar sadece çay bahçelerinde sahneye çıkartıldığını ifade etmiş, Aleyna Tilki’yi bu yol ile uyarmıştır.

16 yaşındaki bir genç kızın iyiliğini düşünerek doğru bir dil ile uyaranlar dışında, bir de linç ederek bu konudaki tepkilerini dile getirenlerde olmuştur. Bir programda Aleyna’nın “Ben zaten ünlüydüm, parmakla gösterilen bir kızdım, takıntılı fanlarım vardı, popülerdim. Alışkınım bu tipteki saldırgan tepkilere” şeklinde konuşması sosyal medyada linç girişimlerini başlatmış bu sözler adeta dalga konusu olmuştur. Onun ne olursa olsun 16 yaşında bir genç kız olduğunun unutulması ve çirkin şekilde yargılanması pek çok kişi tarafından haksız bulunmuştur. Bazı konulardan yana tepkilerin haklı olduğunun ancak bunu ifade ediş biçiminin yanlış olduğunun; 16 yaşındaki bir genç kız için bu durumun travma yaratabileceğinin de bazı önemli isimlerce zaman zaman altı çizilmiştir.

aleyna-tilki-2123.jpg

Aleyna Tilki’nin sanat dünyasına adım atışına tepki gösterenler kadar destek verenler de olmuştur. Göksel, Sibel Can, Seren Serengil, Aynur Aydın, Elif Kaya, Tuğba Yurt, Derya Uluğ, Demet Akalın gibi isimler destek verenler ünlülerin en başında gelmektedir. Özellikle Seren Serengil bu konuda tam destek vermiş ve kendisinin de aynı yollardan geçtiğini ve çok zorluklar yaşadığını ifade ederek Aleyna’nın tarafında olduğunu ifade etmiştir. Sibel Can’da Aleyna’ya destek olmuş, hatta yaşını büyütebileceğini ifade etmiştir ancak Aleyna Tilki kesinlikle böyle bir niyetinin olmadığını açıklamıştır. Ziynet Sali’de yaş büyütme konusunda Aleyna’yı desteklemiş, yaş büyütmenin gereksiz ve saçma 

aleyna-tilki-211.jpg

Aleyna Tilki ve ailesinin bu olanlar ışığında nasıl bir yol izleyeceği sadece sanat dünyasında değil kamuoyunda da merakla takip edilmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.