1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sosyal medya baskısı ile Valilik el attı
Sosyal medya baskısı ile Valilik el attı

Sosyal medya baskısı ile Valilik el attı

Sosyal medya'da bir grup kullanıcının Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı kararı tepki göstermesiyle Diyarbakır Valiliği el attı,

A+A-

Sosyal medya'da bir grup kullanıcı tepki göstermesiyle Diyarbakır Valiliği el attı, HDP'li Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, Sur ilçesindeki Sahabe Efendilerimizden 'İyaz bin Ganem (r.a) ' ismini taşıyan caddesinin adının, 'PKK terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan hapis cezasına çarptırılan 2014'te hayatını kaybeden 'Dr. İlhan Diken' olarak değiştirilme resmi sitesinden açıklama yaparak kararı reddetti.

islam.png

Resmi sitede Yayınlanan O Açıklama

"15.12.2017 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, Sur İlçesi Kıtılbıl Mahallesi, Hayati Avşar Caddesinden başlayıp, Dicle Üniversitesi Öğrenci Yurdundan AZC 3. Etap Vadi Evlerine doğru çıkan 24 metrelik yola, 639 yılında Diyarbakır’ın İslam orduları tarafından fethedilmesini ve İslam topraklarına katılmasını sağlayan ordu komutanı ve aynı zamanda sahabe olan İYAZ BİN GANEM’in (R. A.) ismi verilmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığının 19.06.2019 tarihli Belediye Meclis kararında ise "Sur ilçesi sınırlarında bulunan 'İYAZ BİN GANEM' caddesinin adının 'Dr. İlhan DİKEN' olarak değiştirilmesi" kararı alınmıştır.

Konuyla ilgili olarak yapılan tahkikat sonucunda İlhan DİKEN hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'PKK/KCK Terör Örgütü Adına Eylem ve Faaliyette Bulunmak' suçundan işlem yapıldığı ve 'PKK Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık Etmek' suçundan hapis cezasına çarptırıldığı tespit edilmiştir.

5393 sayılı yasanın 81. maddesine göre; mahalle, cadde ve sokaklara konulacak isimlerin, 31.07.2006 tarihli ve 26245 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik’in 24. Maddesindeki “........ Mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlerin adları; Anayasının temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemez.....” hükme uygun olması gerektiği açıktır.

Bu Meclis Kararı yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerine aykırı olduğundan, ayrıca İlimiz Diyarbakır'ın İslam'la şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin isminin değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesi kamu vicdanını yaralayacak nitelikte bir karar olduğundan, Valiliğimizce reddedilmiştir.  

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. "

erdem-ozveren.png

Haber:Erdem Can

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.