1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Papa Francis:Vakit, utanma vaktidir
Papa Francis:Vakit, utanma vaktidir

Papa Francis:Vakit, utanma vaktidir

Son 70 yılda Fransa'daki Katolik Kilisesi'nde 216 bin çocuğun dini görevliler tarafından cinsel istismara uğramasını üzüntüyle karşıladığını belirten Papa, "Vakit, utanma vaktidir" dedi.

A+A-

Dünya gündeminde, Fransa'daki Katolik Kilisesi'nde meydana gelen cinsel istismar vakaları yer alıyor.

Dün Kilisede Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) tarafından yayınlanan raporla birlikte, 1950'den bu zamana kadar 216 bin çocuğun cinsel istismara uğradığı belirlendi.

Fransa Katolik Kilisesi tarafından görevlendirilen CIASE'nin çıkardığı rapor sonrasında dini görevlilerin istismarına uğrayan çocuklarla ilgili Papa da üzüntüsünü dile getirdi.

Katolik Kilisesi lideri Papa, bu sabah Vatikan'da düzenlenen bir törende bu rapora da değinerek "acı ve utanç" duyduğunu söyledi.

Papa, "Mağdurlara, yaşadıkları travma için üzüntümü, acımı ve utancımı, utancımızı sunuyorum. Kilise'nin çok uzun süre onları merkeze almaktan aciz kalmasının utancını." diye konuştu.

Bu sorunla yüzleşmenin zor ama gerekli bir sınav olduğunu söyleyen Papa, dini görevlileri benzer dramların yeniden yaşanmaması için çalışmaya çağırdı. Papa, kilisenin "herkes için güvenli bir ev" olmasının sağlanmasını istedi.

Vatikan'da her çarşamba düzenlenen genel kabul töreninde kendisini dinleyenleri hep beraber dua etmeye çağıran Papa, dua sırasında "Tanrım, yücelik sana, utanç bize. Vakit, utanma vakti." dedi.

YAŞLAR 10-13 ARASINDA DEĞİŞİYOR

Kilisede Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu'nun 2018'den bu yana üzerinde çalıştığı 2 bin 500 sayfalık rapor, dün yayınlanmıştı. Raporda, dini görevlilerin cinsel istismarına uğrayan mağdurların büyük çoğunluğunun erkek çocukları olduğu ve çoğunun yaşlarının 10-13 arasında değiştiği belirtiliyordu.

Komisyon Başkanı Jean-Marc Sauve, Katolik Kilisesi'ne bağlı okullar gibi çeşitli kurumlarda çalışan ancak dini görevli olmayan kişilerin tacizine uğrayanlar da dahil edildiğinde mağdur sayısının 330 bine ulaşabileceğini açıklamıştı.

Raporda, kilise görevlileri cinsel istismarları önleme konusunda başarısız olmanın yanı sıra bu vakaların üzerini bir "sessizlik perdesiyle" örtmekle de suçlanıyordu.

Fransa'da kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Papa, taciz skandalları nedeniyle kiliseyi eleştiren kardinalin istifasını kabul etmedi.

Papa, cinsel taciz davalarında 'papalık sırrı' uygulamasını kaldırdı. Komisyon Başkanı Jean-Marc Sauve, Kilise'nin 2000'lerin başına kadar mağdurlara karşı "derin, tam ve acımasız bir kayıtsızlık" gösterdiğini söylemişti.

Rapor dün yayınlandığında da Vatikan'dan bir açıklama yapılmış ve Papa'nın, şikayette bulunma cesareti gösterdikleri için taciz mağdurlarına minnettar olduğu belirtilmişti.

İlginizi Çekebilir

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.