1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel Harekat'a başvuruda rekor artış
Özel Harekat'a başvuruda rekor artış

Özel Harekat'a başvuruda rekor artış

Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Recep Korhan Gürel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardında özel harekat polisi olmak için talepte bulunanların sayısındaki artışı vurguladı.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet yürüten Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda, 19. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) sınavında başarı elde eden özel harekat polis adaylarının eğitimleri, Ankara’da devam ediliyor. Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı eğitim merkezi, gönüllü olarak bünyesine katılan, “önce vatan” diyerek başta terörle mücadele olmak üzere birçok tehlikeli olayda ön planda yer alan, suçluların kabusu haline gelen özel harekat için yeni personelini eğitiyor. Terör örgütlerinin meskun mahal veya kırsal alanlardaki silahlı eylemlerini engel olmak, gerçekleştirilecek eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamak, uçak, tren, araç, metro,  gemi, bina gibi kapalı alanlarda rehin tutulan kişi veya kişileri kurtarmak, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak, sivil havacılığa açık havaalanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etmek amacıyla yetiştirilen özel harekat polisleri; modern silah, mühimmat, araç ve gereçlerle donatılmış çağın çeşitli taktik ve tekniklerini kullanabilecek özel eğitim görmüş personeller ile her geçen gün gücüne güç katıyor.

Yaklaşık 280 bin kişi müracaat etti”

19. Dönem POMEM eğitimleri esnasında İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan
Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Recep Korhan Gürel, 10 bin özel harekat personelinin alımına ilişkin,19. Dönem POMEM eğitimlerinin sürdüğünü belirterek “Polis Akademisi’nin internet üzerinden açtığı başvurular tamamlandı. Yaklaşık 280 bin tane, 18 yaşını bitirmiş, Türk vatandaşı bunlara müracaat ettiler. Önümüzdeki süreçte, 19 Aralık olarak tahmin ediyoruz, spor mülakatları, sağlık kurulu raporları ve daha sonrasında sözlü mülakatlarla süreç başlayacak. Eğitimleri de inşallah 2017’nin ilk aylarında Türkiye’nin değişik illerinde Polis Akademisi’nin belirleyeceği okullarda, eğitici kadrosunu biz vereceğiz, bu şekilde eğitimlere başlayacağız” şeklinde konuştu.

“Biz gereken bütün eğitimleri, eğitim bittikten sonra operasyonel olarak sahaya yansıtacak şekilde vereceğiz”

Eğitimlere ilişkin kendilerine çok soru geldiğini belirten Gürel, “Eğitim için gelecek olan arkadaşların bunları düşünmelerine gerek yok. Biz gereken bütün eğitimleri, eğitim bittikten sonra operasyonel olarak sahaya yansıtacak şekilde, 1. bölge iller dediğimiz Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki en sıcak bölgelerde rahatlıkla çalışabilecek şekilde eğitimlerimizi arkadaşlarımıza vereceğiz. Tabi bu eğitimleri alan arkadaşlar bizimle birlikte çalışmaya başlayacaklar, diğer arkadaşlar da eğer eğitimlerde yetersiz görülürlerse bir şekilde ilişikleri kesilip normal hayatlarına devam edecekler” ifadelerini kullandı.

“24 hafta sürecek bir eğitim programı hazırladık”

Eğitimleri süresini 6 ay olarak planladıklarını dile getiren Gürel, “Tabi polislik temel eğitimlerini de POMEM okullarında alacaklar. Bu eğitimleri aldıktan sonra bizim temel olarak tabanca, kısa namlulu silahlar, uzun namlulu silahlar, keskin nişancı tüfekleri; haritacılık, meskun mahal operasyonları, bina operasyonları, ilk yardım kursları bunlarla beraber yoğurduğumuz yaklaşık 24 hafta sürecek bir eğitim programı hazırladık. Bu eğitimlerle inşallah arkadaşlarımızı yeterli düzeye getirip, 1. Bölge illerimizle beraber çalışacağız” dedi.

“En başta gelen özellik gönüllü olmaları”

Gürel, “İyi bir özel harekat polisinin nasıl olması gerektiğini” sorusunu, “Öncelikle iyi bir devlet memuru, tabi ki özel harekatın da kaynağı; liyakat, sadakat, ehliyet bunlar önemli. Bunların yanında sabırlı olacaklar, ketum olacaklar, fiziki yönden yeterliliklerini devam ettirecekler, bunu kaybetmeyecekler, hiyerarşik düzene bağlı kalacaklar. Bunlar normal devler memurlarında olması gereken özellikler ama biz özel harekatta tabi ki bunları da ön planda tutuyoruz. En başta gelen özellik gönüllü olmaları. Özel harekata gelen tüm personel, özel harekatın tüm zorluklarını bilerek, gönüllü olarak bu branşı seçiyorlar. O sebepler gönüllü olan, liyakatli, ehliyetli, sabırlı, fiziki yönden de yeterli arkadaşlarımızla inşallah beraber çalışacağız” şeklinde yanıtladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.