1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Liseden mezun olmak için gemi yapacaklar
Liseden mezun olmak için gemi yapacaklar

Liseden mezun olmak için gemi yapacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan bütçe ile Balıkseri'in Ayvalık ilçesinde bulunan Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne gemi yapım atölyesi kurulacak.

A+A-

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne MEB'in sağladığı destekle gemi yapım atöyesi inşa edileceği açıklandı. Beş yılık süreçte okulun çok büyük ilerlemeler kaydettiğini ifade eden Okul Müdürü Hüseyin Aday bu ilerleme ve gelişmelerden en önemlisinin gemi yapım atölyesi projesi olduğunu vurguladı.

Okulun 2011'de hizmete açıldığını ve kısa bir zaman diliminde büyük başarılara imza attığını dile getiren Aday Bakanlık tarafından ihtiyaç duyulan ödenek miktarının sağlandığını ve atölyenin önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirilmesinin hedeflendiğini paylaştı. Yatırım programlarına ayrılan bütçenin yaklaşık 8,5 milyon lira olduğunu belirten Aday ayrılan bütçe ile okula gemi üretim atölyesi, spor salonu ve yüz kişilik öğrenci yurdu yapılacağını ekledi.

Her Türlü Yat İnşaatı Yapılacak

İlk çalışmaların bu ay içerisinde başlamasının planlandığını dile getiren Aday bölgede gemi yapımının hız kazanması sebebiyle atölyeninin öneminin büyük olduğunu belirterek '' Ayvalık, Kuzey Ege ve bölgemiz için önemli bir yatırım'' ifadesini kullandı.

Yatırımın bölgede hızla artan yat inşaatı sektörüne önemli bir katkı sunucağını bu sebeple oldukça önemli olduğunu söyleyen Aday '' İlçemizde çeşitli firmalar üretim gerçekleştiriyor. Bu firmalara ara eleman sağlıyoruz. Fakat bu elemanlar sağlıklı ortamlarda yetişmiyor. Gemi yapım atölyesinde iş güvenliğine uygun koşullar ve sağlıklı üretim ortamı sağlanacak'' şeklinde açıklamada bulundu.

Kurulan atölye sayesinde 10. sınıftan itibaren öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğreneceklerine değinen Aday öğrencilerin bir yatı inşaa ederek okuldan mezun olacaklarını duyurdu. Sektörün de bu atölyede üretim yapma imkanının bulunduğunu paylaşan Aday ekledi '' Her türlü yat inşaatı gerçekleştireceğiz. Böylelikle hem sektöre hem de devlete katkı sağlayacağız.''

Türkiye'de Bir İlk

Ülkedeki en büyük sorunlardan birinin kalifiye eleman yetiştirmekteki yetersizliği olduğuna dikkat çeken okul müdürü okuldan mezun olan öğrencilerin uluslararası platformda iş yapabilme belgesine de sahip olacaklarını paylaştı.

Türkiye'de ilk ve tek olan üretime dayalı bir okul modeli ortaya koymayı hedeflediklerini ifade eden Aday son teknoloji ürünlerine dayalı üretim gerçekleştireceklerini de ekledi. İlçede gezi teknelerine ihtiyacı olan fakat bu tekneleri üretecek yer bulamayan firmalar olduğunu aktaran Aday bu firmaların okulla bu konuda protokol imzalayacaklarını ve üretimi gerçekleştireceklerini açıkladı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.