1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karabağ Türkleri Derneğin’den basın açıklaması
Karabağ Türkleri Derneğin’den basın açıklaması

Karabağ Türkleri Derneğin’den basın açıklaması

Karabağ Türkleri derneği çatısı altında açıklama yapan genel başkan Abdullah Ergin "Karabağ Türkleri" hakkında açıklama yaptı

A+A-

Karabağ Türkleri derneği çatısı altında açıklama yapan genel başkan Abdullah Ergin açıklamasında Biz karabag Türkleri Dernegi olarak Afyon İzmir,Tokat,Erzincan,Adana Amasya vilayetleri başta olmakla beraber Karabag Türklerinin yaşadigi yerlerde konferaslar duzenleyecegiz.Türkiyedeki programlar bitince Azerbaycan de final yapacagiz. Amacımız Karabag Türklerinin birlik ve beraberliği bir olarak devletinin ve milletinin yaninda yer alip mucadele vermesi icin çalışacağız inşallah” dedi

 

Karabağ Türkleri Kimdir

 

Kayıtlarda Karabağlu,Karabaği olarak geçen Karabağ oymağı,Boz-ulus’a bağlı olup Önce Orta Anadolu’ya,sonra Barçınlı Kazası Sivri Karkın Köyü’ne yerleştirilmişlerdir.Ancak buranın su ve otlağının yetersiz olması nedeniyle Sivrihisar yöresine gönderilmişlerdir.Burada da eşkıya zulmüne uğradıkları hususunda şikayette bulunmaları üzerine Tavulga (Davulga),Alikan (Alikel) ve Göl-i  Karabaği  ( Bolvadin-Büyük Karabağ Kasabası)  köylerine iskan edilmişlerdir.
    
      1540 kayıtlarına göre oymağın bir kolu Aydın,.bir kolu ise İçel Yörüklerine karışmıştır.
       Karabağ oymağı Karluk Türkleri’ne kadar dayanır.Divan-ı Lügat’it Türk’te Karluk,’’Göçebe Türklerden bir bölük adıdır.Oğuzlardan ayrıdırlar.Oğuzlar gibi Türkmen’dirler.’’biçiminde

geçmektedir.Karluk,kar yığını anlamındadır.
 
       Karlukların üç ana oymağından birisi olan Karabağ, 10. asrın sonlarında bir Türkmen bölgesi olan Mankışlak’tan batıya doğru göçmüşlerdir.Uzun yıllar Erzurum’u yaylak,Musul’u kışlak olarak kullanmışlardır.Eyyubi Devleti’nın kuruluşunda yer almışlardır. Selahattin Eyyubi’nin Karabağ Türkmeni olduğuna dair kuvvetli kanıtlar vardır.
 
        Bu devletin yıkılmasından sonra bir kısım Karabağ,Kafkasya-Erran,bir kısmı da Diyarbakır-Musul bölgesine gider.Zamanla Erran bölgesinin adı Karabağ,oymağın adı da Karabağlı olur.Erran bölgesi 16.yüzyılda  Osmanlı toprağına katılır.Bu yüzyıldan sonra Anadolu’ya göçler hızlanır.Karabağ oymağının yöremize iskanı 1540’tan  itibaren başlar.
     Cevat Han’nın Ruslara yenilmesinden sonra da göçler devam etti.
    1735`te Nadirşah döneminde İran merkezi hakimiyeti zayıfladı.  İran Türkleri, Nadirşah rejiminden ayrılarak 20 hanlık kurdular. Her biri küçük ama özgür birer devletti. Bunlar daha sonra bir araya gelerek Azerbaycan`ı kurmak amacıyla oluşturulmuş hanlıklardı. Bu hanlıkların Osmanlı Devleti ile de sıkı ilişkileri vardı ve Türklüklerinin farkında olan hanlıklardı. Ama Rusya`nın Güney Kafkasya`yı işgali ile bu hanlıkların bir araya gelerek bir Türk Devleti kurmaları engellendi. Hanlıkların onu İran`ın içinde kaldı. Onu Rusya`nın eline geçti.
 Ruslarla ilk karşılaşan Gence Hakimi ( Hanı) Cevat Han olmuştur. Kaçar neslinden de olan Cevat Han`ın İran tahtına oturma şansı da vardı. Fakat O, bağımsız Gence, bağımsız Azerbaycan için ölmeyi tercih etti.
 Cevat Han, 30 bin kişilik Rus ordusuna karşı Gence`yi bir avuç silahlı kuvveti ile savundu. Rus ordusunun aylarca süren tecridine rağmen Gence`yi terk etmeyen Cevat Han, bu kararlılığını Rus Komutanı Sifyanov`a gönderdiği haberde şöyle ifade ediyordu: `Gence Şehrin anahtarlarını size vermektense ölmeyi tercih ederim. Gence`yi almak için hem benim cesedimin hem oğullarımın cesetleri üzerinden geçmeniz gerekir.` Aynı Cevat Han, Gürcü Çarına gönderdiği haberde ise adeta bugünleri görerek şöyle diyordu: `Kafkaslara Rus ordusunu çağırmakla yanlış yaptınız. Sizler 200 yıl geçse bile Rusları Kafkaslardan çıkaramayacaksınız.` Cevat Han, Gence`de kendisi ile savaşan general Sifyanov`a savaş meydanında şöyle sesleniyordu: `Seni buraya ecelin getirdi` Cevat Han, Rus General`in eceli olamadıysa da ,aynı Rus generalinin eceli Bakü Hanı Hüseyin Kuluhan`ın elinden olacaktı.
Cevat Han ve oğullarının şehit olmasından yaklaşık 114 sene sonra özgür Azerbaycan`ın özgürlük bayrağı ilk önce Gence`de dalgalandı. Ve ilk başkent Cevat Han`ın Gence`si oldu. Bugün bağımsız Azerbaycan`ın Gence`de dalgalanan ilk özgürlük bayrağı 18 yıldır dalgalanmaya devam ediyor.
        Böylece yöremizde üç yerleşim merkezinde Karabağ Türkmeni yaşamaktadır:

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.