1. HABERLER

  2. BLOG

  3. Çocuklarımız ve evcil hayvanlar
Çocuklarımız ve evcil hayvanlar

Çocuklarımız ve evcil hayvanlar

Hayatımızın parçalarından biri olan aile yaşamımızda çocuklarımızın gelişimi konusundaki yardımcılardan olan varlıklarımız evcil hayvanlarımızdır.

A+A-

Kendi imkânlarımız dâhilinde evde evcil hayvan beslemek çocuklarımızın yetişmesi ve büyüme aşamalarında önemli gelişim ve olumlu yararlar sağlamaktadır. Bu hayvanların küçüklüğü veya büyüklüğü bu aşamada tercih sebebi olmamakla birlikte seçebileceğimiz dostlarımızda bizlere sorun veya engel yaratmaz. Bu oluşum bir anlamda bütün hayvanlar için geçerlidir. Bütün bunlara rağmen iletişimdeki en sadık hayvan köpeklerdir. Köpeklerin çocuklarla iletişimleri daha kuvvetlidir. İkisi de birbirine daha çok yakınlaşır duygu ve sevgi bağları daha kuvvetlidir. Kedilerde durum daha farklı olmaktadır. Bu sevimli yaratıklar daha ziyade evin büyükleriyle bağlılık durumunda olan sadakatiyle bilinir ve çocuklardan ara sıra kaçabilir. Mekânların ufak alanda olması durumunda bu çözümü akvaryumdaki balık ve kafesteki kuşlarla tercihte bulunarak giderebiliriz. 

Tabi ki bu sevimli sokak varlıklarını sevmeyenimiz yoktur. Onlara olan sevgimizi ve alakalarımızı göstermek amacıyla evimize alıyor ve yaşam boyu bir ortaklığın temellerini onlarla paylaşıyoruz. Çocuklu olan evlerde hayvan bakımının bazı kural ve şartları olduğunu da unutmamak gerekiyor. İşe başlama aşamasında en önemli noktalardan biri yaşadığımız evlerin uygun ve fiziki şartlarda olmasını gerektirir. Aynı zamanda yaşayacak hayvanın bu ev şartlarına göre saldırgan olmaması tercih sebeplerimizden biridir. Çocukların hayvanlarla evde yaşamlarını sürdürürken sorumluluk duygusu aşılamalı, onların da bizler gibi yaşayan önemli varlıklar olduğunu unutmamalıyız. Evimizin sevimli varlıkları çocuklarımız için çok iyi bir dost ve oyun arkadaşıdır. Hayvanın bakımı, beslenmesi ve temizliği çocuklarla birlikte yapılmalıdır. Eve yeni alınan hayvanların çocuklarla birlikte olması ve bu birliktelik sağlandıktan sonra eğitilmesidir. Aile bireyleri evde yaşayacak hayvanlara karşı çocukların davranış tarzlarını öğretme aşamasında çaba göstermelidir. Evcil hayvanların zamanı gelmiş aşıları ve sağlık kontrolleri yaptırılmalı, sağlıklı olmaları konusundaki hassasiyetler önemle gösterilmelidir.  Çocuklar her ne kadar hayvanlarla birlikte olmaya çalıştırılsalar bile zaman zaman ayrıcalık gerektiren hususları bilmesinde yararlı bilgilere sahip olmalıdır. Örneğin hiçbir çocuk evcil hayvanla birlikte yemek yememelidir. Evcil hayvanların da beslenmeleri steril ve hijyenik alanlarda bulunmalıdır.

Evcil hayvanlar çocuk gelişiminde pek çok yararlar sağlamaktadır. Çocuklarımız kendi oyuncaklarıyla nasıl oynuyorsa hayvanlarla vakit geçirdiği zamanlarda onlarla konuşur ve konuşma yeteneklerini geliştirirler. Sevgiyi ve onlara olan sadakat duygularını oluştururlar. Sadece hayvanlara değil tabiat, dış ortamlar ve insanlara karşı saygıyı kendilerinde sahiplenirler. Hayvanlarla yaşam sürdürülen evlerde alerjiye mahal verilebilecek ortamlar sağlanmamalıdır. Periyodik dönemlerle odaların havasını sağlamanız açısından hava temizleyici cihazlarla sterilize edilmeli, hayvanları çocuk odalardan kullandığı her türlü eşya ve aparatlardan uzak tutmalısınız. Çok sık olmamakla birlikte evcil hayvanlarınızı 15 günde bir yıkamalısınız. Evcil hayvanlarınızın yemek ve mama kaplarını ayrı bir yerde muhafaza ederek kullanmalısınız. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.