1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Soylu: 'Kardeş kavgasını körüklemek istiyorlar'
Bakan Soylu: 'Kardeş kavgasını körüklemek istiyorlar'

Bakan Soylu: 'Kardeş kavgasını körüklemek istiyorlar'

Süleyman Soylu, “Binlerce yıldır Anadolu toprakları üzerinde Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Zaza ve Laz'ıyla bir arada ve kardeşçe yaşıyoruz. Bu kardeşliğe kimsenin nifak tohumu ekmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

A+A-

İçişleri Bakan’ı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, esnaf ziyaretinin ardından Hakkari Valiliğine geçti. Valilikte basın toplantısı düzenleyen Soylu, terörle mücadeleye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 10 gün önce Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik bir ziyaret başlattığını belirten Bakan Soylu, “Başlattığımız saha çalışmalarımız çerçevesinde önce Diyarbakır, sonra Mardin ve ardından Van illerimize hem kendi görev alanlarımıza ilişkin çalışmaları sürdürüyoruz hem de vatandaşlarımızla çeşitli zeminlerde bir araya geliyoruz. Bugün de bu kapsamda Hakkari’deyiz” diye konuştu.

“Alçak saldırıda 44 şehit verdik”

Cumartesi gecesi İstanbul Beşiktaş’ta 44 vatandaşımızın şehit olduğu hain terör saldırısına ilişkin Bakan Soylu, “Bu alçak saldırı karşısında belki birileri programlarımızda değişiklikler bekleyebilirdi. Ama hiç öyle yapmadık. Bilakis bu hadisenin üzerine gelinebilecek en doğru yerin burası olduğundan hareketle programımızı değiştirmedik” ifadelerini kullandı.

“Kardeş kavgasını körüklemek istiyorlar”
İstanbul’daki o hain saldırıyı gerçekleştirenlerin yıllardır bu ülkede özellikle etnik kimlik üzerinden bir kardeş kavgası körüklemek istediğini ifade eden Soylu, buna müsaade etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti. Soylu, “Binlerce yıldır Anadolu toprakları üzerinde Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Zaza ve Laz'ıyla bir arada ve kardeşçe yaşıyoruz. Bu kardeşliğe kimsenin nifak tohumu ekmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

“Bu milletin canını yakanların canını yakacağız”

Terörün bir insanlık suçu olduğunu dile getiren Bakan Soylu, “Ne hükümet olarak ne de ülke olarak artık bu hadiselere tahammülümüz kalmamıştır. Biz Türkiye’nin batısında ne konuşuyorsak, doğusunda da, kuzeyinde de aynı şeyi konuşuyoruz. Bu milletin canını yakanların canını yakacağız. Bu sözlerimin muhatabı PKK, KCK, FETÖ, DEAŞ ve YPG’dir. Bu devlete karşı eline silah almış ve bu milletin huzurunu, birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini ve ülkenin bağımsızlığını bölmeye çalışanların tamamınadır. Gencecik çocukları dağa kaçırıp terörist yaptılar. Anneler de PKK’nın mağdurudur. Yılda 1,5 milyon gelir elde ettiği uyuşturucuyla zehirlenen hem Türkiye hem de dünya gençliği de bu örgütün mağdurudur. İş makinelerini maddi kaynaklarını örgüte peşkeş çeken belediyeden hizmet alamayan vatandaş da bu örgütün mağdurudur. Tehditle Kandil’den atanan eş başkanlar, baskı altına alınan siyaset de bundan mağdurdur. Yaşanan terör olaylarından dolayı göç etmek zorunda kalan ve geri döndüğünde evini, barkını harabe halde bulan vatandaşımız da bu örgütün mağdurudur.” İfadelerini kullandı.

“Gençleri ölüme sürüklüyorlar”

Türkiye’nin terör konusunda topyekun sahaya indiğini ifade eden Bakan Soylu, “Devletin atacağı her adım mutlaka vatandaşın desteğine muhtaçtır. Bizim en büyük gücümüz milletimizdir. Buradan aziz milletimize de bir çağrıda bulunuyorum. Bu bir topyekun mücadeledir. Bulunduğunuz yerlerdeki PKK sempatizanlarını, köylerde vatandaşlara baskı yapanları, polise ve jandarmaya ihbar edin. Bunlardan ülkeyi mutlaka kurtaracağız. Bu örgütün tepesinde sefahat içerisinde yaşayan yaşları 70’i aşmış, zihinleri bulanmış, gençleri ölüme sürükleyerek, karanlık zihinlerini tatmin etmek isteyen bu ölüm makinelerinin yaptıklarının hesabını mutlaka soracağız. Terörle mücadelede bütün imkanlarımızı kullanmak ve bütün eksiklerimizi giderme noktasında ciddi bir çaba içerisindeyiz.” İfadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde korucuların özlük haklarını, moral ve motivasyonlarını yükseltmeye yönelik düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Bakan Soylu, “Bu kapsamda korucular daire başkanlığından tutunda geçici köy korucusu yerine ‘güvenlik köy korucusu’ yerine ‘güvenlik korucusu’ ismi getirilmesiyle statüleri açısından birçok güçlendirmeler ortaya koyduk” dedi.

Bakan Soylu, Hakkari ve Yüksekova ilçesinde bir araya geldiği vatandaşların en büyük sorununun işsizlik olduğunu ve hükümet olarak bu kapsamda çalışmaları hızlandıracaklarını da sözlerine ekledi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.