1. HABERLER

  2. GENEL

  3. 15 Temmuz'un bilinmeyenlerinin anlatıldığı '15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş' adlı kitap Fransızca'ya çevrildi
15 Temmuz'un bilinmeyenlerinin anlatıldığı '15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş' adlı kitap Fransızca'ya çevrildi

15 Temmuz'un bilinmeyenlerinin anlatıldığı '15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş' adlı kitap Fransızca'ya çevrildi

İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan tarafından kaleme alınan '15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş' adlı kitap İngilizce ve Rusça'nın ardından Fransızca olarak da yayınladı.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerlerin 15 Temmuz 2016'da düzenlediği ve ülke genelinde 251 vatandaşın şehit olduğu darbe girişimi sırasında İstanbul'da yaşananlar '15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş' isimli bir kitapta anlatıldı.

15-temmuzu-anlatan-kitap.jpg


İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan tarafından kaleme alınan '15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş' adlı kitap İngilizce ve Rusça'nın ardından şimdi de Fransızca olarak yayınladı.

Kitabın değişik dillerde yayınlanmasıyla FETÖ'nün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde gerçekleştirdiği vahşetin ülkemiz dışındaki kişilere duyurulması hedefleniyor.

"Savaşta dahi 200-300 metre mesafeye tankla ateş edilmez. Bu hainler bunu dört defa yaptılar. O köprüde 34 vatandaşımız içinde yakın korumam Münir Alkan da var, şehit oldular" ifadelerini kullanıyor.

Mustafa Çalışkan'ın, Koruma Amiri Mehmet Onay ve Özel Kalem Müdürü Ozgür Taşdemir de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaralanmıştı.

'15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş' adlı kitapta; darbecilerin İstanbul’da 27 noktayı işgal ettiklerine dikkat çekiliyor. Mustafa Çalışkan, "Uçaksavar ve uzun namlulu silahlarla bize ateş edildi. Başımızın üzerinden mermiler geçiyordu. Bir saniye dahi hedef küçültmedik, boyun eğmedik dimdik yürüdük. O gece İstanbul düşseydi bu iş uzardı. Bu işin uzaması çok vahim sonuçlara yol açabilirdi'' diyor.

Mustafa Çalışkan'ın kitabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Atatürk Havaalanı'na gelişi sırasında yaşananlar anlatılıyor:

"Sayın Cumhurbaşkanı köprüdeki durumu sordular, 'Şu an bize ateş ediliyor' dedim, 'Siz de onlara ateş edeceksiniz' diye emir verdiler. Sayın Cumhurbaşkanımızın varlığı, mücadelesi bize moral verdi. Darbenin ve hayatın seyrini değiştirebilecek kritik noktalar vardır. Telekom, Çamlıca'daki röleler ve Vatan Emniyet Müdürlüğü. Eğer bunlardan biri ele geçseydi, atmosfer değişebilir, birtakım tereddütler oluşabilirdi. Şişli Emniyet Müdürü'nün aracına 350 mermi isabet etti."


Kitapta; Mustafa Çalışkan'ın, darbe gecesi İstanbul'un 10 farklı noktasından tankların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kısıklı'daki evine yöneldiğini, aldıkları önlemler ile bu tankların Kısıklı'ya ulaşmalarının nasıl engellediği anlatılıyor.

Kitapta; Mustafa Çalışkan'ın, İstanbul'da darbe girişiminin Selimiye Kışlası'ndan yönetildiğine yönelik sözleri de yer alıyor. Çalışkan; "Birçok askeri kışla ve binada hareketlilik mevcuttu ama çetenin lideri Selimiye Kışlası'ndaydı. Darbenin İstanbul ayağını yöneten kişiyi orada gözaltına aldık" ifadelerini kullandı.

Kitabın değişik dillerde yayınlanmasıyla FETÖ'nün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde gerçekleştirdiği vahşetin ülkemiz dışındaki kişilere duyurulması hedefleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.